Z chwilą, gdy pojawił się pomysł Narodowego Programu Mieszkaniowego samorządy lokalne i spółki Skarbu Państwa dostały nowe zadania. W całej Polsce zaczął się wielki spis gruntów, gdzie mogłyby pojawić nowe budynki ambitnego pomysłu. W dużej mierze właśnie od władz w terenie zależy, czy program Mieszkanie Plus pojawi się w ich gminie. Chęć wzięcia udziału w programie musi wyjść oddolnie.
Agencja NieruchomoÅ›ci Rolnych dysponuje ogromnym majÄ…tkiem na terenie caÅ‚ego kraju. Ze wzglÄ™du na przeznaczenie gruntów, dziaÅ‚ki musiaÅ‚y znajdować siÄ™ w obrÄ™bie administracyjnym gmin. Przez co w dużej mierze powinny wpisywać siÄ™ w studium uwarunkowaÅ„ i kierunków zagospodarowania przestrzennego czy w miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Stworzono spis – Zasób WÅ‚asnoÅ›ci Rolnej Skarbu PaÅ„stwa. Wykaz zawiera trzy tysiÄ…ce dziaÅ‚ek geodezyjnych o łącznej powierzchni ponad piÄ™ciu i pół tysiÄ…ca hektarów, które mogÄ… siÄ™ znaleźć poÅ›ród potencjalnych lokalizacji nowych lokali na wynajem. To jest duży wkÅ‚ad w nowy rzÄ…dowy program Mieszkanie Plus.
Już w czwartym kwartale 2016 podjÄ™to wzmożone prace nad Narodowym Programem Mieszkaniowym. DziÄ™ki czemu podpisano już trzydzieÅ›ci listów intencyjnych z samorzÄ…dami, gdzie potencjalnie mogÄ… zostać wybudowane nieruchomoÅ›ci. Gruntami bÄ™dzie zarzÄ…dzać Narodowy Fundusz Mieszkaniowy, a projekty realizowane bÄ™dÄ… na zasadach rynkowych. Co najważniejsze – rzÄ…dowy program Mieszkanie plus nie ma żadnych ograniczeÅ„, bÄ™dÄ… mogli z niego skorzystać wszyscy potrzebujÄ…cy mieszkania Polacy.
Coraz to nowe informacje świadczą o dużym zaangażowaniu wielu podmiotów państwowych w realizację zakrojonego na szeroką skalę projektu. Na naszych oczach program Mieszkanie + nabiera rozpędu. Obraz jest wyraźniejszy i pozwala optymistycznie patrzeć na założenia i realizację.