1. Hipoteki.net
  2. >
  3. Bank i bank hipoteczny – w jakim banku kredyt hipoteczny?

Bank i bank hipoteczny – w jakim banku kredyt hipoteczny?

Obecnie większość banków w swojej ofercie posiada taki produkt jak kredyt hipoteczny. Jego dostępność zależy przede wszystkim od warunków, jakie stawia instytucja finansowa przed kredytobiorcą. Jak zatem znaleźć najlepszą instytucję finansową? By ułatwić zadanie naszym Użytkownikom, przygotowaliśmy profile banków, dzięki którym można zapoznać się nie tylko z historią instytucji, ale również z jego działalnością, czy oferowanymi produktami. Więcej miejsca i uwagi poświęciliśmy kredytom hipotecznym oraz ich kosztom.

Banki w serwisie Hipoteki.net


Alior Bank kredyt hipoteczny – oprocentowanie, dokumenty, zdolność kredytowa, opinie
Ocena: 3.4 (ilość ocen: 206)

Alior Bank

BGŻ BNP Paribas kredyt hipoteczny – oprocentowanie, dokumenty, zdolność kredytowa, opinie
Ocena: 3.2 (ilość ocen: 265)

BGŻ BNP Paribas

Bank BPS kredyt hipoteczny – oprocentowanie, dokumenty, zdolność kredytowa, opinie
Ocena: 3.6 (ilość ocen: 243)

Bank PBS

Bank Millennium kredyt hipoteczny – oprocentowanie, dokumenty, zdolność kredytowa, opinie
Ocena: 3.1 (ilość ocen: 169)

Bank Millennium

Bank Pekao kredyt hipoteczny – oprocentowanie, dokumenty, zdolność kredytowa, opinie
Ocena: 3.2 (ilość ocen: 160)

Bank Pekao

Bank Pocztowy kredyt hipoteczny – oprocentowanie, dokumenty, zdolność kredytowa, opinie
Ocena: 2.6 (ilość ocen: 191)

Bank Pocztowy

BOŚ Bank kredyt hipoteczny – oprocentowanie, dokumenty, zdolność kredytowa, opinie
Ocena: 2.8 (ilość ocen: 98)

BOŚ Bank

BZ WBK kredyt hipoteczny – oprocentowanie, dokumenty, zdolność kredytowa, opinie
Ocena: 3.8 (ilość ocen: 195)

BZ WBK

Citi Handlowy kredyt hipoteczny – oprocentowanie, dokumenty, zdolność kredytowa, opinie
Ocena: 3.2 (ilość ocen: 101)

Citi Handlowy

Credit Agricole kredyt hipoteczny – oprocentowanie, dokumenty, zdolność kredytowa, opinie
Ocena: 3.2 (ilość ocen: 169)

Credit Agricole

Deutsche Bank kredyt hipoteczny – oprocentowanie, dokumenty, zdolność kredytowa, opinie
Ocena: 3.1 (ilość ocen: 73)

Deutsche Bank

eurobank kredyt hipoteczny – oprocentowanie, dokumenty, zdolność kredytowa, opinie
Ocena: 4.1 (ilość ocen: 101)

Eurobank

Getin Bank kredyt hipoteczny – oprocentowanie, dokumenty, zdolność kredytowa, opinie
Ocena: 2.9 (ilość ocen: 91)

Getin Bank

ING Bank Śląski kredyt hipoteczny – oprocentowanie, dokumenty, zdolność kredytowa, opinie
Ocena: 3.4 (ilość ocen: 263)

ING Bank Śląski

mBank kredyt hipoteczny – oprocentowanie, dokumenty, zdolność kredytowa, opinie
Ocena: 3.4 (ilość ocen: 207)

mBank

PKO BP kredyt hipoteczny – oprocentowanie, dokumenty, zdolność kredytowa, opinie
Ocena: 4 (ilość ocen: 274)

PKO BP

Raiffeisen Polbank kredyt hipoteczny – oprocentowanie, dokumenty, zdolność kredytowa, opinie
Ocena: 2.7 (ilość ocen: 61)

Raiffeisen Polbank

SGB-Bank kredyt hipoteczny – oprocentowanie, dokumenty, zdolność kredytowa, opinie
Ocena: 2.8 (ilość ocen: 117)

SGB-Bank

Co to jest bank hipoteczny?

Bank hipoteczny to instytucja finansowa, wyspecjalizowana tylko i wyłącznie w udzielaniu kredytów zabezpieczonych hipoteką – jego działalność regulowana jest za pomocą ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o listach zastawnych i bankach hipotecznych.

Banki hipoteczne w naszym serwisie

mBank Hipoteczny kredyt hipoteczny – informacje, opinie, kontakt
Ocena: 3.6 (ilość ocen: 33)

mBank Hipoteczny
Pekao Bank Hipoteczny kredyt hipoteczny – informacje, opinie, kontakt
Ocena: 3.2 (ilość ocen: 53)

Pekao Hipoteczny
PKO Bank Hipoteczny kredyt hipoteczny – informacje, opinie, kontakt
Ocena: 3.8 (ilość ocen: 36)

PKO Hipoteczny

Bank hipoteczny – funkcjonowanie

Całkiem od niedawna na rynku finansów mamy do czynienia z takim pojęciem, jak „bank hipoteczny”. Co to oznacza w praktyce? Otóż, wyspecjalizowana instytucja ma na celu udzielanie jedynie kredytów hipotecznych. Prawa, jakie zostały przyznane bankom umożliwiają emisję listów zastawnych. Taka forma finansowania umożliwia stabilne funkcjonowanie przez wiele lat. Domyślnie, rozwiązanie umożliwia udzielanie kredytów o stałym oprocentowaniu. Taki kredyt jest odporny np. na zmianę stóp procentowych. Nadzór nad tego typu jednostkami sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego. Co ciekawe, taka instytucja może być utworzona tylko jako spółka akcyjna, a w jej nazwie musi znaleźć się fraza „bank hipoteczny”.

W Polsce, sektor banków hipotecznych dopiero się rozwija. Obecnie na polskim rynku działają trzy spółki: PKO BP Bank Hipoteczny, mBank Hipoteczny oraz Pekao Hipoteczny. W najbliższej przyszłości do tego grona dołączy Raiffeisen Polbank (31.03.2015 został złożony wniosek o licencje na bank hipoteczny) i Getin Noble Bank Hipoteczny, który zacznie działać od 2017 roku.

Bank bankowi nierówny

zlotowki i monetyKażdy bank działa według określonych schematów, ale bardzo wiele zależy od jego wewnętrznej polityki. Dlatego bardzo często dochodzi do sytuacji, w której w jednym banku można otrzymać kredyt, w innym nie. Doskonale można to zaobserwować w sektorze kredytów hipotecznych. Dlaczego tak się dzieje?

Otóż dostępność kredytu zależy w dużej mierze od wewnętrznych regulacji banku. Instytucje inaczej oceniają np. źródła dochodu, miesięczne zobowiązania, wiek kredytobiorcy. Dlatego bardzo często dochodzi do sytuacji, w których możliwe do uzyskania kwoty kredytu hipotecznego różnią się między bankami.

W związku z powyższym, warto złożyć wnioski w przynajmniej kilku bankach. Jeśli jedna instytucja odmówi udzielenia kredytu, to kredytobiorcy pozostaje jeszcze szeroki wachlarz banków.

Jak wybrać najlepszy bank z tanim kredytem hipotecznym?

Odpowiedź na powyższe pytanie nie jest prosta, bo najlepszy bank to nie tylko taki, który udzieli kredytu wystarczająco wysokiego na zakup nieruchomości. To także instytucja, która powinna zaproponować najlepsze warunki.

Poszukiwania optymalnego banku powinno zacząć się od… instytucji, którą każdy zna najlepiej, czyli banku, w którym potencjalny kredytobiorca posiada konto, czy zaciągał wcześniej kredyt. Gdy taka taktyka zawiedzie, warto popytać się znajomych oraz sięgnąć po rankingi kredytów i banków.

Wybierając bank i jego ofertę koniecznie trzeba zwrócić uwagę na jakość obsługi, wachlarz możliwości, warunki, koszty kredytu hipotecznego. W szczególności ta ostatnia zmienna powinna być głównym wyznacznikiem, bo to właśnie od nich zależy jakiej wysokości będzie comiesięczna rata oraz ile wyniesie całkowity koszt spłaty kredytu. Niemałą rolę odgrywają też warunki – kredytobiorca powinien dokładnie zapoznać się z umową i sprawdzić np. czy istnieje wcześniejsza możliwość spłaty kredytu bez dodatkowych opłat.

W jakim banku kredyt hipoteczny?

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Każdy bank prowadzi własną politykę kredytową. Przekładana oferta potencjalnemu kredytobiorcy jest dobierania indywidualnie. Dlatego bazując jedynie na polecaniach znajomych, możemy ominąć ciekawą możliwość. Przygotowując się do wizyty w oddziale, warto sprawdzić również kalkulator kredytu hipotecznego. Warto dowiedzieć się wcześniej, na co możemy liczyć w innych miejscach. Należy również zadbać o własną zdolność kredytową, doradcy w banku biorą pod uwagę mnóstwo czynnków.
Zastanawiając się, kredyt hipoteczny w jakim banku wybrać, należy pamiętać, że takie zobowiązanie będzie z nami przez kilka lat. Nie można działać pod wpływem impulsu. Dokładnie przeanalizować należy marże, prowizje czy ewentualne dodatkowe koszty. Tak, aby nie przepłacić i dostać najlepszy, możliwy produkt finansowy. A, że jest w czym wybierać, widać dokładnie po ilości banków, jakie nasza porównywarka bierze pod uwagę szukając najlepszej oferty dla Ciebie.