1. Hipoteki.net
  2. >
  3. Aktualności
  4. >
  5. II kwartał pełen wzrostów w segmencie hipotek

II kwartał pełen wzrostów w segmencie hipotek

II kwartał pełen wzrostów w segmencie hipotek
Ocena: 5 (ilość ocen: 1)

budynek banku

Okres od kwietnia do czerwca przyniósł spore ożywienie na rynku tzw. hipotek. Analitycy odnotowali wzrost udzielanych kredytów hipotecznych zarówno w odniesieniu do pierwszego kwartału, jak i analogicznego czasu rok wcześniej. Przyczyna jest jedna.

To program Mieszkanie dla Młodych, a dokładniej rzecz ujmując zapowiedzi dotyczące przerwania przyjmowania wniosków o rządowe dopłaty do wkładu własnego. Z początkiem lipca Bank Gospodarstwa Krajowego ogłosił decyzję o nieprzyjmowaniu tychże wniosków z powodu przekroczenia połowy limitu środków przeznaczonych w ramach programu na rok 2017.

Wzrosty, wszędzie wzrosty

Pokusa wielotysięcznych dofinansowań zachęciła wiele spośród ponad 49 tysięcy osób ubiegających się o kredyt hipoteczny. To o 9,8% więcej niż w pierwszych trzech miesiącach tego roku. Jeszcze większe wrażenie robi ogłoszona przez Związek Banków Polskich kwota, na którą zostały one zaciągnięte  – ponad 10,6 mld zł. Suma ta składa się na wzrost wartości udzielanych kredytów – to o 12,45% więcej niż wyniosła ona w pierwszych trzech miesiącach tego roku. Wartość tych zobowiązań wzrasta szybciej od liczby zaciąganych hipotek, co oznacza, że kredytowane nieruchomości osiągały średnio większą wartość niż te, na które były zaciągane kredyty w pierwszym kwartale 2016 r.

Wpływ dofinansowań MdM jest widoczny na pierwszy rzut oka. Wstrzymanie dofinansowań z puli na rok 2016 nastąpiło już w połowie marca. Kolejne trzy miesiące wystarczyły, żeby wyczerpała się połowa środków przeznaczonych na wypłaty MdM w roku 2017. Rola programu MdM w napędzaniu popytu na mieszkania jest widoczna jeszcze bardziej, kiedy spojrzymy na dynamikę wzrostów udzielania kredytów hipotecznych. Jest ona mniejsza niż ma to miejsce przy porównaniu pierwszego i drugiego kwartału. Liczba udzielonych kredytów, co prawda wzrosła, ale już tylko o 5,62%, a ich wartość o 5,46%, co tylko potwierdza swojego rodzaju sezonowość, ale w pozytywnym tego słowa znaczeniu. Bo tak należy nazwać impulsy pozwalające myśleć realnie o kupnie własnego mieszkania.

Jaki będzie trzeci kwartał?

Mimo obostrzeń choćby w zakresu wysokości marży Polacy dalej kupują mieszkania, choć już banki w tym roku nie przeżyją takiego oblężenia klientów zainteresowanych kredytem hipotecznym, to dalej ich liczba jest liczona w dziesiątkach tysięcy. W samym tylko lipcu o ten produkt ubiegało się 27 tysięcy osób. Rok temu liczba ta sięgnęła 34,7 tys. osób, jednak mimo to nie spada poniżej przyzwoitego poziomu.

Osoby, które teraz zdecydują się na zaciągnięcie mogą skorzystać na spadku cen mieszkań, który może nastąpić wskutek wstrzymania dopłat w ramach programu MdM. Jeśli ktoś jest bardziej cierpliwą osobą, może czekać na dalszy rozwój wypadków związanych z programem MdM, ale też spoglądać uważnie na ewolucję Mieszkania Plus, łączącego tani wynajem z premiowaniem oszczędzania na własne mieszkanie.

Mateusz Gwardecki

Mateusz Gwardecki

Absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Zwolennik biznesu odpowiedzialnego społecznie. Zainteresowany nowoczesną bankowością i znaczeniem pieniądza. W wolnych chwilach lubi czytać fantastykę naukową i przeszukiwać rynek idei.

Więcej postów

»

Facebook