1. Hipoteki.net
 2. >
 3. Aktualności
 4. >
 5. Hiponews #24 MdM i podkomisja

Hiponews #24 MdM i podkomisja

Hiponews #24 MdM i podkomisja
Ocena: 5 (ilość ocen: 3)

hiponews - zrodlo informacji o kredycie hipotecznym

Nagły powrót zimy nie zaskoczył naszej redakcji. Przedstawiamy kolejne wydanie #Hiponews wraz z najnowszymi doniesieniami z sektora kredytów hipotecznych. Mamy aktualizację ofert banków i wiele ciekawych informacji dotyczących tej dziedziny. Sprawdzimy również jak idą prace w sejmowej podkomisji, która zajmuje się kredytami walutowymi. Jest też ciekawa propozycja dla osób, które w ostatniej chwili nie skorzystały z dopłaty MdM, a miały wnioski w konkretnych bankach. Zapraszamy do lektury.

Pozytywna ocena ustawy prezydenckiej dot. Frankowiczów

9 lutego prezes Rady Ministrów – Mateusz Morawiecki podpisał stanowisko wyrażające poparcie dla projektu Prezydenta dot. kredytów walutowych przez rząd. W ramach przypomnienia, ustawa, zakłada:

 • udzielenie wsparcia, gdy koszt kredytu jest większy niż 50% dochodów gospodarstwa domowego,
 • zwiększenie maksymalnego wsparcie z 1500 do 2000 zł,
 • wydłużono czas udzielania wsparcia z 18 miesięcy do trzech la.

Dotąd taka pomoc miała przysługiwać, gdy koszt kredytu przekraczał 60% przychodów kredytobiorcy.

Dodatkowo należy zaznaczyć, że do podkomisji włączono trzy kolejne osoby – Jerzego Gosiewskiego, Sylwestra Tułajewa i Tadeusza Cymańskiego. Nie ma obecnie przewodniczącego, stanowisko wiceprzewodniczącej piastuje Gabriela Masłowska.

„Stop Bankowemu Bezprawiu” apeluje by zmienić niektóre przepisy w dokumencie, nad którym trwają prace. Przede wszystkim chodzi o zapis uniemożliwiający bezprawne wypowiadanie umów. Dodatkowo SBB zależy na zabezpieczeniu terminu wypowiedzenia umowy do momentu rozpatrzenia odwołania.

Oferta dla tych, którym nie udało uzyskać dopłaty MdM

logo - PKO bank hipotecznyW tym roku program Mieszkanie dla Młodych pobił absolutny rekord, pieniądze rozeszły się w ekspresowym tempie. Przez to wiele osób nie skorzystało z oferty, mimo iż włożyło wiele pracy w przygotowania.

Dla tych, którzy mimo iż złożyli kompletne wnioski, a nie otrzymali dopłaty MdM stworzono specjalną, indywidualną ofertę. Przygotowana została przez PKO. Potencjalni Kredytobiorcy uzyskają dzięki temu preferencyjne warunki kredytowania. O jakich kwotach mowa? Nieoficjalnie wiadomo, dzięki wpisom samych zainteresowanych w internecie, że marża została obniżona 0,5 pp.

Podobnie postąpił inny bank – Pekao. Zainteresowani kredytem z dopłatą MdM otrzymali preferencyjne warunki – prowizja na poziomie 1%, a marża miała wynieść 1,8 pp. Niestety, mimo dobrych warunków o wkład własny zainteresowani kredytem hipotecznym muszą postarać się na własną rękę.

Pekao udzielił więcej zobowiązań

budynek bankuRok 2017 był dla banku Pekao szczególnym okresem. Zmiana właściciela nastąpiła ponad 6 miesięcy temu. Nowymi, większościowymi udziałowcami zostali: PZU i PFR. W perspektywie całego roku poprawiono wyniki w zestawianiu z 2016. Obecnie Pekao ma 21% udział w rynku udzielonych nowych kredytów hipotecznych( lepiej 3,4pp). Mowa tutaj o sprzedaży kredytów mieszkaniowych większej o 33%, wyniosła dokładnie 9,14 mld złotych.

Raiffeisen Polbank z nową ofertą

Promocja będzie obowiązywać do 31.04.2018 roku. Dzięki niej klienci mogą obniżyć marżę do poziomu 1.69%. Oczywiście pod warunkiem, że:

 • wkład własny wyniesie 20% (poniżej tej wartości marża będzie odpowiednio wyższa),
 • kredytobiorca zdecyduje się dołożyć inny produkt bankowy: konto z kartą debetową, kartę kredytową, lub limit zadłużenia na koncie,
 • osiągnie przynajmniej 2 500 zł miesięcznie wpływów na rachunek w banku,
 • wybierze ubezpieczenie na życie i nieruchomości oferowane za pośrednictwem banku Raiffeisen.

Ważne: Prowizja może wynieść 0 złotych w przypadku, gdy kredytobiorca weźmie dodatkowe indywidualne ubezpieczenie na życie lub od utraty stałego źródła dochodów.

Za nami już drugi miesiąc 2018 roku. Zobaczymy już niedługo, jak rynek radzi sobie bez dopłat w ramach programu Mieszkanie dla Młodych. Czym bliżej wiosny, tym ruch w oddziałach banków się zwiększa. Sprawdzimy, jakimi nowymi promocjami poszczególne instytucje finansowe postanowią się wybić na tle innych.

Mateusz Gwardecki

Mateusz Gwardecki

Absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Zwolennik biznesu odpowiedzialnego społecznie. Zainteresowany nowoczesną bankowością i znaczeniem pieniądza. W wolnych chwilach lubi czytać fantastykę naukową i przeszukiwać rynek idei.

Więcej postów

»