1. Hipoteki.net
  2. >
  3. Aktualności
  4. >
  5. Jak urządzić designerską i praktyczną łazienkę?

Jak urządzić designerską i praktyczną łazienkę?

Jak urządzić designerską i praktyczną łazienkę?
Ocena: 5 (ilość ocen: 6)

Dawniej stworzenie łazienki dostosowanej do naszych potrzeb wiązało się z koniecznością poniesienia dużych nakładów finansowych i czasu. Dziś jednak zaprojektowanie i urządzenie łazienki idealnej nie stanowi już tak ogromnego wyzwania. Jak ją zaaranżować, aby była nie tylko piękna i nowoczesna, ale również praktyczna?

Ceramika a trendy wnętrzarskie

Sugerując się zdjęciami łazienek z katalogów, często decydujemy się na sprzęty, które – choć piękne – nie należą do zbyt praktycznych. Mowa tu głównie o wyposażeniu, charakteryzującym się sporą ilością detali, małych elementów czy też zakamarków.

Jak pokazuje praktyka, utrzymanie w czystości opisywanych sprzętów wymaga poświęcenia o wiele większej ilości czasu, niż ma to miejsce w przypadku prostych, mało skomplikowanych urządzeń. W związku z powyższym warto postawić na minimalizm i tym samym ograniczyć się do wyboru prostych form, pozbawionych wymyślnych zdobień i detali.

Świetnym przykładem wyposażenia eleganckiego, nowoczesnego, a zarazem praktycznego jest kabina prysznicowa bez brodzika, nazywana również kabiną walk-in (otwartą). Ogromną zaletą prysznica walk-in jest nie tylko łatwość w czyszczeniu, ale także możliwość dopasowania go do każdego pomieszczenia. Stanowi nowoczesny dodatek, a jednocześnie nie zmienia drastycznie wyglądu pomieszczenia przez transparentność ścianek.

Szyby prysznicowe

Skoro już o tym mowa, warto wybierać szyby prysznicowe pokryte powłokami ułatwiającymi utrzymanie sprzętu w czystości. Przykładem takiego produktu jest szyba prysznicowa KOŁO. Powierzchnia została pokryta specjalną powłoką Reflex, na której mniejsze krople wody łatwo łączą się w większe i szybko spływają wraz z nieczystościami.

W przypadku armatury polecamy z kolei wybór urządzeń akrylowych. Ich powierzchnię tworzy termoutwardzalna farba proszkowa. To właśnie ona zdecydowanie ogranicza rozprzestrzenianie się drobnoustrojów i zarazem ułatwia czyszczenie. Ponadto w większym stopniu chroni przed osadzaniem się kamienia i gromadzeniem bakterii.

Powłoka hydrofobowa

Innym rozwiązaniem jest wybór sprzętów pokrytych warstwą powłoki hydrofobowej, do której nie przywiera brud, bądź też emalią samoczyszczącą ograniczającą osadzanie się zabrudzeń. Warto dodać, iż emalia samoczyszcząca nie posiada porów i nie elektryzuje się, co tym samym zmniejsza ilość gromadzącego się kurzu i brudu.

Swego rodzaju zmorą każdego miłośnika domowej harmonii jest bałagan. Aby ograniczyć ilość ustawionych luzem kosmetyków czy drobnych elementów wyposażenia, warto zainwestować w odpowiednią ilość szafek, do których schowamy produkt tuż po jego użyciu. Przydadzą się głębokie szuflady i separatory czy też organizery, aby łatwiej posegregować kosmetyki i akcesoria.

Toaleta łatwa w czyszczeniu

Praktyczna i designerska łazienka potrzebuje również miski ustępowej, której czyszczenie nie będzie już przykrym obowiązkiem, ale czynnością, jaką wykonuje się ekspresowo. Przykładem są miski ustępowe bez kołnierza. Rozwiązanie to uniemożliwia gromadzenie się bakterii tam, gdzie trudno jest dotrzeć np. szczotką.

Oszczędzanie wody i energii

Nowoczesna i praktyczna łazienka powinna również być ekologiczna i przyjazna środowisku. Mogą to ułatwić pewne akcesoria i rozwiązania oszczędzające np. wodę. Pomoże perlator, który napowietrza strumień, przez co można znacząco obniżyć rachunki. To niedrogi i łatwo dostępny dodatek, dlatego warto rozważyć jego zakup już podczas instalacji baterii.

Innym pomysłem na obniżenie rachunków jest bateria bezdotykowa, zwykle spotykana w centrach handlowych i publicznych łazienkach, coraz częściej instalowana również w mieszkaniach i domach. Dzięki temu nie trzeba za każdym razem regulować temperatury wody, co doprowadza często do jej nadmiernego zużycia.

Zasada oszczędności może dotyczyć również prądu:

  • używaj pralki tylko wtedy, gdy bęben będzie pełny,
  • korzystaj z energooszczędnych żarówek,
  • używaj różnych źródeł światła w zależności od potrzeby,
  • delikatne światło będzie idealne np. podczas mycia rąk,
  • dobre oświetlenie przyda się podczas robienia makijażu czy fryzury.
»