1. Hipoteki.net
  2. >
  3. Aktualności
  4. >
  5. Jakie kolory do sypialni wybrać?

Jakie kolory do sypialni wybrać?

Jakie kolory do sypialni wybrać?
Ocena: 4 (ilość ocen: 4)

Myślisz, że dobór koloru do pomieszczenia to wyłącznie kwestia estetyczna? Otóż nie! Każda barwa wpływa na nas inaczej, wywołuje podświadomie inne skojarzenia i może nas wprawić w inny nastrój. Sprawdź, jakie kolory wybrać do sypialni i co one znaczą.

Kolor współgra z człowiekiem

Kolory ścian zazwyczaj wybieramy raz na kilka czy nawet kilkanaście lat. Ważne więc, by optymalnie je dobrać do pomieszczenia, jakim jest sypialnia i zrobić to tak, by się nie znudziły po dwóch czy trzech latach. W dodatku, jak pokazują obszerne badania, kolory ścian w sypialni (i nie tylko) mogą podprogowo wpływać na nasze samopoczucie czy zachowanie.

Całość spójna kolorystycznie

To jednak nie wszystko – by wzmocnić np. poczucie harmonii w pomieszczeniu, postarajcie się też odpowiednio dobrać wyposażenie, również pod względem kolorystycznym. Możecie postawić na mocne kontrasty, ale w niedużej ilości – w sypialni lepiej zachować mniejszą rozpiętość kolorów i częściej korzystać ze stonowanych barw. Pod kolor można dobrać meble na stronach wielu producentów, którzy oferują przy okazji ciekawe wizualizacje pomieszczeń: ikea.com/pl/pl/catalog/categories/departments/bedroom/.

Co znaczą poszczególne kolory?

Jaki kolor do sypialni wybrać i co w ogóle oznaczają poszczególne barwy? Zacznijmy od tych podstawowych:

  • Kolor biały – oznacza niewinność, czystość i duchowość, dlatego w kolorze białym jest np. suknia ślubna. Kolor biały sprawia, że pomieszczenie wydaje się optycznie większe. Doskonale odbija on również światło, powiększając tym samym optycznie przestrzeń. Biała barwa wpływa na nas odprężająco i uspokajająco, a według niektórych w białych pomieszczeniach łatwiej zebrać myśli, skupić się i dać odpocząć oczom.
  • Kolor czarny – w kulturze zachodniej kolor czarny oznacza żałobę, ale także magię i tajemnicę, ponieważ pochłania światło i kojarzy się z niezbadaną ciemnością. Są osoby, które mają sypialnię w ciemnych barwach, co sprawia, że łatwiej się w niej zasypia. Z punktu widzenia psychologii czerń sprzyja odosobnieniu i pogarszaniu się nastroju. W większości preferuje się więc jaśniejsze kolory, szczególnie do sypialni.
  • Kolor czerwony – przede wszystkim oznacza miłość i namiętność, ale także ogień i zagrożenie. Zbyt duża ilość czerwonego koloru w sypialni może być na dłuższą metę męcząca dla oczu, jako że jest barwa bardzo dominująca i pobudzająca. Kolor ten kojarzy się z ustami – to dlatego może wzmagać w nas pożądanie i podniecenie. Niektóre badania potwierdzają natomiast, że czerwień pobudza tez apetyt – to m.in. dlatego najbardziej znane restauracje sieciowe opierają na niej identyfikację wizualną.
  • Kolor brązowy – kojarzy się przede wszystkim z naturą, ziemią, drzewem, a także siłą i harmonią. To kolor ciepły i bezpieczny, więc świetnie nadaje się do sypialni. Barwy brązowe i beżowe tworzą atmosferę elegancji, wygody i przytulności. Do brązu świetnie pasują pozostałe „naturalne” kolory, jak zielony, żółty czy niebieski. Brązową barwę poleca się szczególnie tym, którzy potrzebują wyciszenia i szukają życiowej stabilizacji.
  • Kolor zielony – by ożywić część sypialni, niektóre z nich w całości lub częściowo (wybrane ściany) pokrywa się kolorem zielonym. Oznacza on harmonię i spokój, a także naturę i bezpieczeństwo (zielone światło na pasach, zielone symbole potwierdzające wybór opcji itd.). Kolor zielony świetnie pasuje do sypialni, ponieważ sprzyja odpoczynkowi, a to znaczy, że rozważyć go w swoim pokoju powinny osoby nadpobudliwe, roztrzepane, szukające wyciszenia. Zieleń powiększa optycznie pomieszczenie, ale w zbyt dużych ilościach o jaskrawym odcieniu może rozpraszać.
  • Kolor żółty – kolor żółty oznacza słońce, pogodę, życie i radość. Kojarzy się z aktywnością i dobrym nastrojem, ale, tak jak zielony, w nadmiarze może męczyć. Jeśli więc lubicie żółty, w sypialni używajcie go z rozwagą. Optycznie powiększa pomieszczenie i dobrze odbija światło, a niektóre badania wykazały, że również pobudza kreatywność, ułatwia podejmowanie decyzji i pobudza. Idealnie nadaje się do małych, słabo naświetlonych miejsc.
»