1. Hipoteki.net
  2. >
  3. Aktualności
  4. >
  5. Jakie kredyty wybierają Polacy?

Jakie kredyty wybierają Polacy?

Jakie kredyty wybierają Polacy?
Ocena: 5 (ilość ocen: 1)

Kredyt hipoteczny zaciągany w Polsce jest na coraz większe sumy. Coraz mniej z kolei wybieramy kredytów z niskim wkładem własnym. Obraz polskiego kredytobiorcy uległ zmianie i to nawet widocznej w krótkoterminowej perspektywie.

Bierzemy więcej i o większej wartości

Drugi kwartał tego roku należał pod względem liczby udzielonych kredytów do jednych z najlepszych w ostatnich paru latach, a na pewno najlepszym od roku. W porównaniu z drugim kwartałem 2015 r. liczba ta wzrosła o prawie 3 tysiące. Hipoteki zanotowały wzrosty w stosunku rocznym, ale i miesiąc do miesiąca, zarówno, jeśli chodzi o ich liczbę, jak i wartość. O jakich liczbach konkretnie mowa? Banki udzieliły dokładnie 49 118 kredytów na łączną sumę 10,6 mld zł, o czym wspominaliśmy już w poprzednim artykule.

Dane autorstwa AMRON-SARFiN, że średnia wartość zaciągniętego kredytu hipotecznego wynosiła 214 tys. zł i zwiększyła swoją wartość o 3,24%. Jest to najpewniej wynikiem podwyższenia minimalnego wkładu własnego do 15%. Prawie 40% umów zostało podpisanych na kwotę od 100 do 200 tysięcy zł. Jedna czwarta udzielanych kredytów windowała średnią do ostatecznego poziomu jaki osiągnęła. Mieściły się one w przedziale kredytów wysokości 200 – 300 tysięcy zł.

Wkład własny już nie taki straszny

Ważną informacją jest spadek popularności kredytów o niskim wkładzie własnym, mimo że można jeszcze zaciągnąć taki, na którego wysokość składają się nasze środki poniżej 20% kwoty wartości nieruchomości. Wskaźnik LTV powyżej 80% posiadało już 42,65% umów, co oznacza, że odsetek ten spadł już o prawie 5 punktów procentowych, niż to było na początku roku 2016. Kredyty z LTV od 50 do 80 % to 36,4% udzielonych zobowiązań. Co warto odnotować hipoteki, w przypadku których kredytobiorca zapożyczał się na mniej niż 30% wartości nieruchomości stanowiły w ostatnim kwartale aż 13,91% (o ponad 3 punkty procentowej więcej niż w pierwszym kwartale roku).

Jak do takich liczb ma się długość okresu kredytowania? Logicznie rzecz ujmując w przypadku wzrastającej wartości kredytów powinien on ulegać wydłużeniu i tak też się dzieje. Nie należy przez to rozumieć, że okresy kredytowania stają się coraz dłuższe. Okres ich trwania to nadal najczęściej 25-35 lat. W tym przedziale mieści się 63% nowo podpisanych zobowiązań.

MdM kształtuje popyt

Swój wpływ na taką sytuację wywarł program Mieszkanie dla Młodych, dzięki któremu łatwiej jest przełknąć konieczność dużego wkładu własnego jaki musimy ponieść. Mowa o wielotysięcznych kwotach dofinansowania, przez które wspomniana już liczba 49 tysięcy zaciągniętych kredytów hipotecznych mogła być w ogóle przytaczana.

Świadomość kończących się środków programu MdM, mogących być rozdysponowanymi w tym roku podziałała alarmująco na ludzi planujących zakup własnego lokum, z czego m.in. wzięła się większość wzrostów związanych z hipotekami. Można śmiało stwierdzić, że to właśnie ten program w dużej mierze kształtuje popyt na mieszkania, wpływając na ich cenę, bo przecież także deweloperzy obniżają cenę metra kwadratowego mieszkania, tak żeby zmieścić się w limicie ustalanym przez Bank Gospodarstwa Krajowego.

Mateusz Gwardecki

Mateusz Gwardecki

Absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Zwolennik biznesu odpowiedzialnego społecznie. Zainteresowany nowoczesną bankowością i znaczeniem pieniądza. W wolnych chwilach lubi czytać fantastykę naukową i przeszukiwać rynek idei.

Więcej postów

»