1. Hipoteki.net
 2. >
 3. Aktualności
 4. >
 5. Jakie prawa ma poręczyciel?

Jakie prawa ma poręczyciel?

Jakie prawa ma poręczyciel?
Ocena: 5 (ilość ocen: 2)

dlonie
Jakie prawa ma poręczyciel?
Ocena: 5 (ilość ocen: 2)

Nie zawsze możemy pozwolić sobie na tak wysoki kredyt, aby w całości sfinansował naszą inwestycję. Dlatego banki szukając dodatkowego zabezpieczenia mogą się zgodzić na dodatkowe poręczenie. Czy poręczyciel ma tylko obowiązki? Czy prawo skutecznie zabezpiecza jego interesy?

Czego może dochodzić wierzyciel?

Spłacając nie swoje zobowiązanie po ostatniej racie wcale nie zostaje się z niczym. Istnieje możliwość wstąpienia w prawa zaspokojonego wierzyciela oczywiście następuje z mocy prawa, poprzez dodatkowy wpis do księgi wieczystej. Oczywiście to nie tylko szansa dla rodziny dłużnika, ale także:

 • wspólnika w spółce.
 • innego członka zarządu.
 • W takiej sytuacji możliwości są dwie. Osoba poręczająca może z miejsca żądać wpisu do księgi wieczystej lub domagać się zwrotu poniesionych kosztów.
  Wymaga to złożenia wniosku o ujawnienie swojego prawa do nieruchomości w księdze wieczystej. Tylko dzięki odpowiedniemu sądowi wieczystoksięgowemu można w pełni zabezpieczyć swoją wierzytelność hipoteczną. W takiej sytuacji należy zaopatrzyć się w potwierdzenie, że osobiście było się odpowiedzialnym i spłaciło się zobowiązanie wierzyciela, który jest właścicielem hipoteki.

  A czy Ty możesz samodzielnie pozwolić sobie na kredyt hipoteczny? Czy masz odpowiednią zdolność kredytową? Przy zakupie jakiej nieruchomości pomoże Tobie bank? Dzięki narzędziu – kalkulator kredytu hipotecznego dowiesz się wszystkiego!

  WAŻNE rozwiązanie nie dotyczy tylko całości nieruchomości. Na wniosek poręczyciela nieruchomość może zostać podzielona. Tak zorganizowana hipoteka ma również inna cechę. Jednak to własność wierzyciela ma pierwszeństwo nad ustanowioną dla osoby poręczającej. Wysokość udziału zależy bezpośrednio od wpłaconej sumy.
  Dlaczego warto o tym pamiętać? W sytuacji, gdy dłużnik przestaje spłacać wszystkie swoje zobowiązania, a wierzycieli jest kilku, będzie to niezawodne zabezpieczenie już na nieruchomości takiej osoby.

  Poręczenie a bank udzielający kredytu

  Wierzyciel – bank ma prawo wyboru z jakiego zabezpieczenia skorzysta, co więcej dotyczy to również kolejności. Wcale nie jest zmuszony do wyszukiwania wszelkich możliwości odzyskania pieniędzy od kredytobiorcy. Co więcej często będzie równolegle dochodził swoich praw względem i poręczyciela i dłużnika. Oczywiście, do momentu uregulowania długu.

  Pocieszenie jest jedno, pieniądze nie przepadają bezpowrotnie. Swoich praw należy dochodzić z żelazną konsekwencją. A przede wszystkim trzeba zachować zdrowy rozsądek. Poręcznie jest sprawdzonym sposobem zabezpieczenia, należy korzystać z niego w umiejętny sposób, a nic złego się nie stanie!

  Radosław Rubiński

  Radosław Rubiński

  Absolwent UAM. Kredyty hipoteczne nie mają dla niego tajemnic. Specjalizuje się w programie rządowym Mieszkanie dla Młodych. Prywatnie zapalony społecznik, uwielbia podróże, Europę Wschodnią, historię, literaturę i długie spacery z Ukochaną.

  Więcej postów

  »

  Facebook