1. Hipoteki.net
  2. >
  3. Aktualności
  4. >
  5. Masz kredyt z Rodziną na Swoim? Refinansuj go!

Masz kredyt z Rodziną na Swoim? Refinansuj go!

dwa plus jeden

Dla części beneficjentów programu Rodzina na Swoim kończy się teraz ośmioletni okres dopłat, dzięki którym otrzymywali rządowe wsparcie do odsetek kredytu. To bardzo dobry moment na to, by kredyt hipoteczny refinansować.

Czemu warto pomyśleć o refinansowaniu kredytów z RnS?

Program Rodzina na Swoim działał w latach 2007-2013. W jego ramach można było uzyskać dopłaty do odsetek kredytu hipotecznego. Dla beneficjentów oznaczało to raty miesięczne niższe o nawet kilkaset złotych przez okres 8 lat. Drastyczne przebudzenie następuje natomiast tuż po zakończeniu ich wypłaty – kredyty zaciągane kilka lat temu są po prostu drogie. Ich marża sięga nawet 6%, podczas gdy teraz średnio wynosi 2-2,5%.

Co daje refinansowanie kredytu RnS?

Refinansowanie to mówiąc najprościej zmiana warunków umowy lub przeniesienie zobowiązania do innego banku. Jeśli mamy kredyt hipoteczny z Rodziną na Swoim – nie musimy koniecznie szukać kolejnego banku – warto zapytać najpierw w instytucji, w której spłacamy pożyczkę o warunki.

Obecnie stopy procentowe są na rekordowo niskim poziomie, dzięki czemu kredyty hipoteczne są stosunkowo tanie. Niższe są także marże, które 8 lat temu osiągały poziom 6%. Refinansowanie kredytu pozwala na obniżenie marży o średnio 2-3%. Negocjować możemy także warunki dotyczące produktów dodatkowych: ubezpieczenia nieruchomości, na życie lub od utraty pracy.

Warto jednak pamiętać, że refinansowanie Rodziny na Swoim nie zawsze się opłaca. Aby zmiana kredytu była opłacalna – różnica między starą a nową marżą kredytu powinna wynosić co najmniej 2%. Drugą kwestią są dopłaty z RnS – zmiana kredytodawcy oznacza utratę wsparcia. Najlepiej więc poczekać na zakończenie dopłat. Niektórzy jednak decydują się na zmianę przed upłynięciem okresu karencji – refinansowanie okazuje się być bowiem w ich przypadku bardziej opłacalne, niż rządowa pomoc. Na refinansowanie nie mogą liczyć osoby, które mają problemy z systematycznym płaceniem rat.

Refinansowanie Rodziny na Swoim – z kalkulatorem i ekspertem

Zanim podejmiemy decyzję o refinansowaniu warto ją dokładnie przeliczyć i zaplanować. Sama procedura refinansowania jest na pewno prostsza, niż wnioskowanie o kredyt hipoteczny. Pierwszym miejscem, w którym powinniśmy zapytać o warunki jest bank, w którym już mamy kredyt. Jego ofertę warto jednak porównać z tym, co mogą nam zaoferować inne placówki albo specjalista Przy refinansowaniu RnS pomagają także nasi eksperci, skontaktujesz się z nimi tutaj: umów się z ekspertem. Więcej informacji o refinansowaniu znajdziesz na stronie: refinansowanie-rodzina-na-swoim.pl.

Marta Kliś

Marta Kliś

Dla branży finansowej pisze od 2012 roku, w serwisie Hipoteki.net zajmuje się realizacją strategii oraz promocją w internecie. Lubi pomagać na forum oraz rozbudowywać listę poradników w bazie wiedzy. Prywatnie uwielbia fantastykę, koty oraz śledzenie nowości ze świata marketingu, które potem testuje w pracy.

Więcej postów

  • kosika

    I to jest dobra myśl! Muszę koniecznie podsunąć to mojej koleżance. Utknęła w tym programie i jest przerażona. Ma teraz ratę wyższą o prawie 40%. Aż mi jej szkoda…

  • Olka

    ciekawe, a ile dokładnie można zaoszczędzić?

»

Facebook