1. Hipoteki.net
 2. >
 3. Aktualności
 4. >
 5. Masz problem ze spłatą rat? Sprawdź nowe przepisy!

Masz problem ze spłatą rat? Sprawdź nowe przepisy!

We właśnie konsultowanym projekcie ustawy o kredycie hipotecznym, kredytodawcy nie będą mogli podjąć działań zmierzających od razu do wypowiedzenia umowy.

Nowa ustawa ma za zadanie wdrożenie dyrektywy unijnej MCD, mającej na celu wzmocnienie ochrony konsumentów, którzy zdecydowali się na wzięcie kredytu hipotecznego. Dyrektywa zobowiązuje kredytodawcę do restrukturyzacji zadłużenia, będąc przy tym bardziej konkretną, bo wymienia instrumenty mogące zostać wykorzystane w tym procesie. A są to możliwość czasowego zawieszenia spłaty i wydłużenie okresu kredytowania.

Zapisy szykowanej ustawy zakazują ponadto pobieranie opłat za wszczęcie działań windykacyjnych.

Ustawa zobowiązuje bank do poinformowania klienta spóźniającego się ze spłatami rat, o tym, że może ubiegać się o restrukturyzację, składając odpowiedni wniosek. Strony, w zamyśle ustawy, uzgadniają wzajemnie warunki, a od sytuacji finansowej zależy czy wniosek zostanie przyjęty. Co ważne, kredyt hipoteczny w okresie restrukturyzacji nie może zostać wypowiedzony z powodu utraty zdolności kredytowej lub zagrożenia upadłością klienta.

Odrzucenie wniosku kredytobiorcy musi mieć od teraz charakter pisemny. Szczegółowe wyjaśnienia, wymagane przez ustawodawcę, mogą spowodować, że klienci będą poszukiwać wsparcia np. u Rzecznika Finansowego.

W przypadku niezłożenia wniosku o restrukturyzację lub jego odrzucenia przed podjęciem kolejnych czynności bank musi dać kredytobiorcy co najmniej 6 miesięcy na sprzedaż kredytowanej nieruchomości. Jeśli pieniądze uzyskane przez klienta nie będą mogły pokryć całości zadłużenia, kredytodawca umożliwi rozłożenie na raty pozostałego długu, tak żeby było ono dostosowane do sytuacji klienta. Wtedy też bank pozwoli na wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej nieruchomości, ustanawiając zabezpieczenia oparte na Kodeksie cywilnym lub Prawie wekslowym.

Takie zapisy nowej ustawy zobowiążą banki do uważniejszego przyjrzenia się sytuacji finansowej klientów, którzy nie będą narażeni na nagłe wypowiedzenie kredytu.

Agnieszka Fodrowska

Agnieszka Fodrowska

Redaktor naczelny enerad.pl - jej specjalnością są tematy związane z rynkiem energii, oszczędzaniem i rozsądnym wydawaniem pieniędzy. Interesuje się również rynkiem nieruchomości. Oprócz tego fascynuje ją historią Wielkich Mogołów. Uwielbia psy, Moto GP, kino indyjskie i przedwojenne.

Więcej postów

 • camawruk

  Te wszystkie zapisy socjalne skończą się tym, że banki ZNACZNIE podwyższą koszty kredytów hipotecznych. Po prostu przeleją ryzyka związane brakiem możliwości skutecznego ściągania należności na tych wszystkich co sumiennie spłacają kredyt.

  Co do tego fragmentu:
  „Co ważne, kredyt hipoteczny w okresie restrukturyzacji nie może zostać wypowiedzony z powodu utraty zdolności kredytowej lub zagrożenia upadłością klienta.”

  To rozumiem, że nie może zostać WYPOWIEDZIANY? (taka złośliwość:D) Natomiast co do treści tego zapisu: no to właśnie o to chodzi! Dajesz kumplowi 100 pln we środę, ma oddać w poniedziałek jak dostanie wypłatę. A Ty widzisz, że przez cały piątek chla wódę i gra na automatach… no to co czekasz do poniedziałku aż przepije wszystko czy idziesz po swój (!!!) chajs (czyli wypowiedzieć umowę z powodu zagrożenia upadłości klienta)?

  Bez kitu: dobra, zmiana.

»

Facebook