1. Hipoteki.net
  2. >
  3. Aktualności
  4. >
  5. MdM 2017 skończył się już po miesiącu

MdM 2017 skończył się już po miesiącu

MdM 2017 skończył się już po miesiącu
Ocena: 5 (ilość ocen: 2)

roslinka

W poprzednich edycjach Mieszkanie dla Młodych napędzało sprzedaż przez cały kwartał. Teraz już wstrzymano przyjmowanie wniosków od pierwszego lutego. Co zadecydowało o sukcesie MdM 2017? Jakie możliwości zostały osobom zainteresowanym dofinansowaniem?

Co oferuje program?

Rządowa dopłata do mieszkania wyliczana na podstawie przelicznika, wahająca się w przedziale od 10 do 30% pomogła już ok. 80 tys. Polakom. MdM z założenia ma pomóc młodym, którzy nie mogą sobie pozwolić na uzbieranie wkładu własnego, ale dysponują zdolnością kredytową. Dlatego wniosek o dofinansowanie składany jest wraz z tym o kredyt hipoteczny. Program nie narzuca z góry, jakie marże czy prowizje powinny pobierać banki. To wszystko regulują mechanizmy wolnego rynku. Jedynie ustawa wymaga, aby wkład własny nie przekroczył 50%, był zaciągnięty na minimum 15 lat i w złotówkach.

Wysokość dofinansowania zależy od regionu. Bank Gospodarstwa Krajowego wyznacza limity MdM – http://www.mieszkaniedm.pl/aktualne-limity/, które wyznaczają maksymalną cenę za metr. Dlatego szukając nieruchomości należy na to zwrócić uwagę. Takie mieszkanie nie może mieć więcej jak 75 metrów, a dom nie powinien przekroczyć 100m. W przypadku osób mających trójkę lub więcej dzieci można poszukać lokalu o 10 mkw. większego. Jaki kredyt możesz otrzymać? Dzięki naszej aplikacji – kalkulator kredytu hipotecznego uzyskasz najważniejsze informacje.

Jak jeszcze można uzyskać dofinansowanie

Równolegle do MdM 2017 działała druga pula środków MdM 2018 – https://mdmprogram.com/informacje/mdm-2018/. W dalszym ciągu jest dostępna, w w jej ramach na dopłaty przeznaczone jest ok. 200 mln. złotych. Czy pieniędzy starczy na długo? W zeszłym roku, w analogicznej sytuacji wstrzymano przyjmowanie wniosków już w lipcu. Teraz spodziewamy się, że stanie się to dużo szybciej.

Na takie rozwiązanie chętniej decydują się deweloperzy, niż osoby prywatne, sprzedające jedno mieszkanie. W tym przypadku trzeba trochę poczekać na przelanie środków, ale jest gwarancja, że trafią do osoby zainteresowanej. W końcu państwo jest najlepszym gwarantem. Osoby, które skorzystały z ostatniej takiej możliwości są zdania, że czas minie zanim się zainteresowany obejrzy i już będzie się wprowadzał w wymarzone cztery kąty.

Mateusz Gwardecki

Mateusz Gwardecki

Absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Zwolennik biznesu odpowiedzialnego społecznie. Zainteresowany nowoczesną bankowością i znaczeniem pieniądza. W wolnych chwilach lubi czytać fantastykę naukową i przeszukiwać rynek idei.

Więcej postów

»