1. Hipoteki.net
  2. >
  3. Aktualności
  4. >
  5. Mieszkanie plus zmieni rynek kredytów?

Mieszkanie plus zmieni rynek kredytów?

Mieszkanie plus zmieni rynek kredytów?
Ocena: 5 (ilość ocen: 2)

Skutki wprowadzenia programu Mieszkanie plus są trudne do przewidzenia. Mimo zapowiedzi, przy nawet najlepszych chęciach w ciągu najbliższych lat nie jesteśmy w stanie uzupełnić wszystkich braków mieszkaniowych szacowanych na 6 – 8 milionów.

Mieszkanie plus nie dla wszystkich

Rządowy program zrywa z dotychczasowymi rozwiązaniami proponowanymi przez Mieszkanie dla Młodych. Od teraz budynki mają powstawać z pominięciem deweloperów. Niższe ceny mają zostać osiągnięte przez efekt skali i brak kosztów związanych z wykupem gruntów. Jak ustaliła strona mieszkanie plus – mieszkanieplus.org.pl listy intencyjne w tej sprawie podpisało już około 30 gmin. A zliczanie gruntów wciąż trwa. Specjalnie opracowany system ma również wspierać oszczędzanie na mieszkanie i remont.

W pierwszej kolejności mieszkania uzyskają osoby, które są zagrożone wykluczeniem. Zarabiające odpowiednio, jednak bez zdolności kredytowej.

Mieszkanie plus zakłada budowę mieszkań na wynajem, w cenie nie przekraczającej 10 – 20 złotych za metr. Można będzie w czasie ok. trzydziestu lat uzyskać własność, płacąc dodatkowe dwadzieścia procent do czynszu. Co ciekawe w razie ewentualnej utraty pracy pieniądze będą pokrywać czynsz, bez niebezpieczeństwa eksmisji.

zagrożenia związane z Mieszkaniem +

Budynki nowego rządowego programu nie powstaną od razu w całym kraju. Lokalizacje też mogą rozminąć się z oczekiwaniami, gdyż nie wszystkie grunty Skarbu Państwa są w atrakcyjnych lokalizacjach. Koszt uzyskania metra kwadratowego ma wahać między 2,5 a 3,5 tysiącami złotych, co za tym idzie, jakość może nie sprostać wszystkim wymaganiom.

W najbliższych latach osoby które które teraz mogą sobie pozwolić na kredyt hipoteczny, wsparty np. MdMem będą miały utrudnioną możliwość skorzystania z nowego programu Mieszkanie plus. W nowych projektach pewnie nie będzie udogodnień typu garaż podziemny czy winda. Wszystko to, czym obecnie kuszą deweloperzy, pewnie nie będzie wpisane w standard nowych inwestycji.

Każdy program, który wyjdzie naprzeciw ogromnych potrzeb mieszkaniowych Polaków jest wart uwagi. Będziemy śledzić postępy i informować na bieżąco.

Mateusz Gwardecki

Mateusz Gwardecki

Absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Zwolennik biznesu odpowiedzialnego społecznie. Zainteresowany nowoczesną bankowością i znaczeniem pieniądza. W wolnych chwilach lubi czytać fantastykę naukową i przeszukiwać rynek idei.

Więcej postów

»

Facebook