1. Hipoteki.net
 2. >
 3. Aktualności
 4. >
 5. Mieszkanie Plus – znamy podstawowe warunki programu

Mieszkanie Plus – znamy podstawowe warunki programu

Mieszkanie Plus – znamy podstawowe warunki programu
Ocena: 5 (ilość ocen: 4)

Na początku kwietnia informowaliśmy o nowym programie mieszkaniowym. Teraz poznaliśmy szczegóły powszechnego, jak jest nazywany, programu „Mieszkanie Plus”.

Wedle zapowiedzi premier, będzie on dedykowany klasie średniej i rodzinom wielodzietnym. Program ma poprawić standard życia wielu osób, których nie stać na zakup własnego mieszkania. I to bez ograniczeń wiekowych, bo program „Mieszkanie Plus” takich nie posiada.

Oparty jest za to na trzech filarach:

 • mieszkaniach budowanych na gruntach należących do skarbu państwa, które będą przekazywane najemcom przez Narodowy Fundusz Mieszkaniowy,
 • wsparciu budownictwa społecznego,
 • wspieraniu oszczędzania na cele mieszkaniowe w ramach Indywidualnych Kont Mieszkaniowych.

Pierwszy i najważniejszy z nich przyczynić się ma do powstawania mieszkań, które w założeniu będą przeznaczone na wynajem, jednak z możliwością dojścia do własności. Zakładany koszt wynajmu takiego mieszkania ma wynieść od 10 do 20 zł za m2, w zależności od lokalizacji i związanych z nią kosztów budowy nieruchomości. Przy mieszkaniach z opcją dojścia do własności koszty zostaną powiększone o około 20%. Powołany specjalną ustawą NFM stanie się bankiem ziemi wykorzystywanym w realizacji budownictwa mieszkaniowego. Za realizację inwestycji odpowiadać będzie Narodowy Operator Mieszkaniowy.

Najważniejszym kryterium kwalifikacji do programu będzie liczba posiadanych dzieci. Wysokość dochodów wpłynie jedynie na okres oczekiwania na mieszkanie. Korzystający z programu będą mogli także wynajmować je z opcją docelowego przeniesienia własności, co ma sprzyjać zwiększeniu mobilności społeczeństwa.

Obniżone w ten sposób koszty gruntów pomogą osobom, których nie stać na własne mieszkanie, czyli nawet do 40% Polaków bez zdolności kredytowej.

Jak zapowiedziała premier Szydło, zwiększone zostanie rządowe wsparcie dla społecznego budownictwa czynszowego. Samorządy mogą się ubiegać o dofinansowanie w wysokości 35-55% kosztów budowy mieszkań komunalnych oraz o preferencyjne kredyty w Banku Gospodarstwa Krajowego na budowę społecznych mieszkań czynszowych. O takie kredyty mogą też wnioskować spółki gminne i towarzystwa budownictwa społecznego. Jeszcze jednym instrumentem wsparcia będzie dotacja wysokości 20% kosztów inwestycji udzielana gminom budującym wspólnie z inwestorami mieszkania o niskim czynszu przeznaczonymi dla określonej, m. in. kryterium dochodowym, grupy osób. Taki instrument ma być szeroko dostępny dla towarzystw budownictwa społecznego, spółdzielni mieszkaniowych, ale i deweloperów.

Program „Mieszkanie plus” uzupełnia możliwość gromadzenia oszczędności, przez okres co najmniej 5 lat, na zakup lub remont nieruchomości na tzw. Indywidualnych Kontach Mieszkaniowych. Ponadto, oszczędności dopełnione zostaną, przynajmniej wedle zapowiedzi, premiami za systematyczne oszczędzanie. Środki gromadzone na subkontach będzie można wydać na dowolny cel mieszkaniowy.

Kiedy program zostanie zrealizowany? Oto planowane terminy wdrożenia jego punktów:

 1. Rozpatrzenie przez rząd projektu Narodowy Program Mieszkaniowy w III kw. 2016 roku
 2. Przyjęcie przez Radę Ministrów projektu ustawy o Narodowym Funduszu Mieszkaniowym w IV kw. 2016 r.
 3. Rozpoczęcie naboru do programu „Mieszkanie Plus” do pierwszych budowanych mieszkań na wynajem z opcją dochodzenia do własności dla rodzin o umiarkowanych dochodach z początkiem II poł. 2017 r.
 4. Zmiany prawne zwiększające liczbę budowanych mieszkań na wynajem dla najmniej zarabiających w ramach społecznego budownictwa czynszowego w I poł. 2017 r.
 5. Uruchomienie Indywidualnych Kont Mieszkaniowych i wsparcie oszczędzających od 2019 r., po zakończeniu programu MdM.

 

Mateusz Gwardecki

Mateusz Gwardecki

Absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Zwolennik biznesu odpowiedzialnego społecznie. Zainteresowany nowoczesną bankowością i znaczeniem pieniądza. W wolnych chwilach lubi czytać fantastykę naukową i przeszukiwać rynek idei.

Więcej postów

»