1. Hipoteki.net
  2. >
  3. Bez kategorii
  4. >
  5. Od stycznia wyższy wkład własny!

Od stycznia wyższy wkład własny!

Od stycznia wyższy wkład własny!
Wystaw ocenę

Od stycznia wyższy wkład własny!
Wystaw ocenę

Okazuje się, że nie warto odkładać życiowych decyzji w nieskończoność. Dysponując własnymi środkami i powoli rozglądając się za mieszkaniem może się okazać, że od stycznia będą potrzebne znacznie większe środki. Jednocześnie Banki kuszą potencjalnych kredytobiorców korzystniejszymi ofertami przy wyższym wkładzie własnym.

Nowy Rok i nowe warunki kredytu hipotecznego

Budząc się po imprezie sylwestrowej będzie trochę czasu na przemyślenia o przyszłości. Z pierwszym stycznia wzrasta rekomendowany wkład własny z piętnastu do dwudziestu procent. Przy dzisiejszych cenach nieruchomości, różnica może wahać się od 5 do nawet 25 tysięcy złotych. Nie wspominając o jeszcze droższych nieruchomościach. Biorąc pod uwagę kredyt hipoteczny jest to suma niebagatelna, dlatego może już teraz warto przejrzeć oferty nieruchomości.

Jednocześnie nie należy bagatelizować wyższego wkładu własnego. Daje spore profity. W sytuacji, gdy dysponujemy oszczędnościami, może się okazać, że warto. Kluczowym przelicznikiem jest LTV, czyli wysokość kredytu zestawiona z wartością nieruchomości. Gdy przelicznik będzie satysfakcjonujący dla banku, spadnie marża, a w konsekwencji rata. Co więcej, instytucje finansowe w przypadku niskiego wkładu własnego mogą wymagać ubezpieczenia podnoszącego koszty kredytu. Wyższy wkład własny to również większy komfort przez cały okres kredytowania – mniejsza kwota do spłaty to niższa rata. Z pomocą przyjdzie nam kalkulator hipoteczny, który podpowie nam, jak w różnych konfiguracjach mógłby wyglądać kredyt.

Niższy niż sugerowany wkład własny

Niektóre banki już teraz oferują niższy wkład własny, na poziomie 10%. Są to: mBank Hipoteczy i Getin Noble Bank, Deutshe Bank, PKO, Pekao SA, Alior Bank, BZ WBK. Niestety takie rozwiązanie ma również swoje minusy – należy wykupić dodatkowe ubezpieczenie dla dodatkowej kwoty. Jednak w sytuacji bez wyjścia, warto wziąć pod uwagę również to rozwiązanie.

Do osób borykających się z problem wkładu własnego z pomocą przyszło państwo. Jak informuje https://mdmprogram.com/ już dwójka dzieci zapewnia całość, 20%, natomiast trójka i więcej pociech to już 30%. Osoby bezdzietne mogą liczyć na dziesięcioprocentowe wsparcie, a z jednym na 15%, co również jest znaczącym ułatwieniem.

Mimo, iż znacząca podwyżka, nie powinna mieć znaczącego wpływu na ilość zaciągniętych kredytów. Chcemy i kupujemy mieszkania. Pięć procent więcej jest utrudnieniem, jednak nie przeszkodą nie do pokonania.

Radosław Rubiński

Radosław Rubiński

Absolwent UAM. Kredyty hipoteczne nie mają dla niego tajemnic. Specjalizuje się w programie rządowym Mieszkanie dla Młodych. Prywatnie zapalony społecznik, uwielbia podróże, Europę Wschodnią, historię, literaturę i długie spacery z Ukochaną.

Więcej postów

»

Facebook