1. Hipoteki.net
  2. >
  3. Aktualności
  4. >
  5. Październik w świecie kredytów hipotecznych

Październik w świecie kredytów hipotecznych

Październik w świecie kredytów hipotecznych
Ocena: 5 (ilość ocen: 1)

Rynek kredytów hipotecznych jest żywotnie powiązany z wieloma innymi sektorami gospodarki. Przyjrzymy się elementom, które wybiły się na pierwszy plan w październiku. Niewielkie korekty, czy zapowiedź czegoś większego? zapraszamy do lektury

Kredyt hipoteczny praktycznie bez zmian

Do banków udzielających kredytów hipotecznych przy najniższym wkładzie własnym dołączył Raiffeisen Polbank. To już ósmy bank który finansuje 90% inwestycji. Jednocześnie średnia marża całej grupy wzrosła do 3,35 z 3,32. Z drugiej strony ING Bank Śląski zdecydował się na obniżenie kredytu z wysokim wkładem i LTV 75% do 1,9% z 2,1% co odbiło się na średniej wszystkich zestawianych banków. Teraz średnia marża w grupie kredytów hipotecznych z wysokim wkładem własnym spadła o 0,02% do 2,11.

Jednocześnie w zeszłym miesiącu pisaliśmy o proponowanych przez KNF zmianach i kredycie hipotecznym o stałej stopie procentowej. Dopiero pięć banków zdecydowało się na podobne rozwiązanie. A problem może wrócić szybciej, niż się spodziewamy. Nie mamy pewności, jak długo utrzymają się najniższe stopy procentowe w historii. Jeszcze w 2012 WIBOR wynosił 5%, co znaczy, że gdyby dzisiejszy kredyt na 300 tys złotych, zaciągnięty na 25 lat musiał sprostać takim kosztom, wzrósłby o ponad 1/3.

Jeszcze za wcześnie na pobudzenie w sektorze spowodowane podniesieniem wkładu własnego o 5% od nowego roku. Specjaliści prognozowali wzmożony ruch, jednak może być jeszcze za wcześnie. Co więcej kredyt hipoteczny i profity związane z większym wkładem własnym też są godne uwagi.

Rynek nieruchomości

Statystyki odnotowały pobudzenie na rynku wtórnym nieruchomości. Chętni, zainteresowani byli niewielkimi lokalami z przeznaczeniem na wynajem. Jeszcze nie wiadomo w jakim stopniu rynek nieruchomości zareaguje na nowy rządowy program – Mieszkanie plus. Już trzydzieści samorządów dołączyło do programu, a kolejne wyrażają zainteresowanie projektem. Wszystkie te zapewnienia nie zablokowały niewielkiego wzrostu cen na rynku, w Poznaniu skok był największy – 5%.

Cisza przed burzą? Od 1 stycznia zostanie odblokowana druga pula środków zarezerwowana na Mieszkanie dla Młodych 2017. Jak ustalił portal http://www.mieszkaniedm.pl/ mało prawdopodobne są zmiany w limitach MdM. Dzięki czemu potencjalni nabywcy mogą więcej zaplanować. Dzięki przewidywalności rynku mogą już teraz upatrzyć sobie nieruchomość, kredyt i przygotować wszystko tak, żeby tylko na początku roku dopełnić formalności.

Spokój jest przyjacielem rynku finansowego i nieruchomości. Dlatego taka sytuacja cieszy i oferujących usługi i potencjalnych klientów. O nowych ustaleniach będziemy informować na bieżąco!

Mateusz Gwardecki

Mateusz Gwardecki

Absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Zwolennik biznesu odpowiedzialnego społecznie. Zainteresowany nowoczesną bankowością i znaczeniem pieniądza. W wolnych chwilach lubi czytać fantastykę naukową i przeszukiwać rynek idei.

Więcej postów

»