1. Hipoteki.net
 2. >
 3. Aktualności
 4. >
 5. PKO S.A i kredyt hipoteczny ze stałym oprocentowaniem

PKO S.A i kredyt hipoteczny ze stałym oprocentowaniem

budynek banku

Na działania po nowym pomyśle Komisji Nadzoru Finansowego nie trzeba było długo czekać. PKO Bank Hipoteczny postanowił zrobić pierwszy krok i dołączyć do grupy pięciu banków oferujących kredyt hipoteczny ze stałym oprocentowaniem. Czy takie rozwiązanie jest panaceum na grożące niebezpieczeństwa?

PKO otwiera nowy rozdział, takiego kredytu hipotecznego u nich nie było

Nowy gracz na rynku – PKO Bank Hipoteczny postanowił wyjść na przeciw nowym oczekiwaniom klientów i instytucji nadzorujących sektor finansowy. Żeby wyjść z taką ofertą, Bank Hipoteczny PKO musiał wyemitować lity zastawne na sumę pięciuset milionów euro. Co ciekawe, zainteresowanie potencjalnych inwestorów było dużo większe – 90 instytucji chciało wydać 1,5 miliarda euro.

Co to są listy zastawne? Działają na zasadzie obligacji, zabezpieczone są kredytem hipotecznym. Przez to że mogą mieć oprocentowanie stałe, zapewniają stabilne finansowanie na okres 5, 8 czy nawet 10 lat. W Polsce emitować je mogą tylko, oprócz PKO Bank Hipoteczny również mBank Hipoteczny i Pekao Hipoteczny. Na dzień dzisiejszy kredyt hipoteczny ze stałym oprocentowaniem nie cieszy się dużym zainteresowaniem, w przeciwieństwie do krajów wysoko rozwiniętych.

Co ciekawe, listy zastawne sprzedawane są inwestorom instytucjonalnym. Na te skusiły się na przykład fundusze pochodzące z innych państw:

 • 46 proc. pochodzi z Niemiec,
 • 19 proc. ze Skandynawii,
 • 10 proc. z Europy Środkowo-Wschodniej,
 • 8 proc. z Austrii,
 • 5 proc. z Wielkiej Brytanii.

Na ofertę PKO Bank Hipoteczny uwagę zwrócił nawet Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju, który zainwestował w listy zastawne 20 mln. Euro.

kredyt hipoteczny ze stałym oprocentowaniem, może być niebezpieczny?

Gdy upłynie okres zapadalności listów zastawnych, bank będzie zmuszony wyemitować kolejne pod kredyt. Z uwagi na to, że kredyt hipoteczny zaciągany jest przeważnie na 20 lat, nikt nie jest w stanie przewidzieć, na jakim poziomie będą stopy procentowe za 5,7, czy 8 lat. Czyli w konsekwencji nie wiadomo, jak wysokie będą raty po danym okresie.

Dobrze, że banki również widzą zagrożenie i starają się stworzyć również inne, niż już przyjęte i sprawdzone oferty. Konkurencja będzie coraz większa, przez co może zyskać tylko potencjalny klient.

Radosław Rubiński

Radosław Rubiński

Absolwent UAM. Kredyty hipoteczne nie mają dla niego tajemnic. Specjalizuje się w programie rządowym Mieszkanie dla Młodych. Prywatnie zapalony społecznik, uwielbia podróże, Europę Wschodnią, historię, literaturę i długie spacery z Ukochaną.

Więcej postów

 • jemdżem

  Trzeba szukać ciekawych pomysłów na kredyt hipoteczny. Wszystko zależy od warunków. Sprawdzić wszystko najlepiej kalkulatorem hipotecznym.

 • Miśaq

  To już w całej Europie jest i super się sprawdza. Dalej niech w końcu robią coś dla ludzi. Kredyt hipoteczny jest ciągle drogi i moim zdaniem się nie opłaca. Tylko co dzisiaj się opłaca?

»

Facebook