1. Hipoteki.net
  2. >
  3. Aktualności
  4. >
  5. Pracując za granicą oszczędzaj na mieszkanie!

Pracując za granicą oszczędzaj na mieszkanie!

zlotowki

Otwarte granice i wyższe zarobki poza granicami Polski zachęciły wiele osób do opuszczenia kraju. Co nie znaczy, że planują związać swoją przyszłość z innym państwem. Wielu ludzi chce wrócić, ale też chce mieć do czego wracać. Dlatego tak ważne jest wyjątkowe miejsce – własny kąt w ojczyźnie. Dlatego jeszcze będąc daleko od domu warto rozejrzeć się za własną nieruchomością.

Praca za granicą a kredyt hipoteczny

Po załamaniu kredytowym, które dotknęło USA banki coraz mocniej zaostrzają politykę przyznawania kredytów hipotecznych. W działaniach wspiera instytucje finansowe Krajowy Nadzór Finansowy. Po doświadczeniach z własnego podwórka – problemach frankowiczów, również kredyty walutowe dotknęły ograniczenia.

Wprowadzona w 2014 roku Rekomendacja S sugerowała bankom udzielanie kredytów hipotecznych jedynie w walucie, jakiej kredytobiorca uzyskuje dochód. Ograniczyło to w znaczący sposób dostępność kredytów walutowych dla osób pracujących w Polsce i zarabiających w PLN. Z drugiej strony osoby pracujące poza granicami kraju zmuszone są starać się o kredyt walutowy. Pamiętajmy również o innych aspektach:
– gdy emigrant zainteresuje się kredytem w Polsce i będzie chciał zaciągnąć go z partnerem / partnerką, wtedy bank udzieli kredytu w walucie, której osiągane zarobki są wyższe,
– w sytuacji, gdy osiągamy dochód w kilku walutach, wtedy pod uwagę brane są tylko najwyższe zarobki w jednej, konkretnej walucie. Zmniejsza to niestety naszą zdolność kredytową.

Inne wymagania kredytowe

Wysokie wymagania dotyczące kredytów hipotecznych doprowadziły do sytuacji, w której cześć banków unika podobnych zobowiązać. Dlatego nawet w swojej ofercie nie przewidują podobnych rozwiązań. to nie koniec utrudnień. Musimy liczyć się z tym, że kredyt hipoteczny będzie obwarowany wyższymi marżami i dodatkowymi opłatami za ewentualne przewalutowanie. Należy pamiętać, że banki szczególną uwagę zwracają na historię kredytową, stabilność zatrudnienia i wysokość wkładu własnego.

W dalszym ciągu zakup mieszkania jest jedną z najczęściej wybieranych form inwestowania pieniędzy. Należy zwrócić uwagę na wiele czynników, jednak, po kalkulacji, w końcowym rozrachunku może się opłacać. Dlatego warto pochylić się nad wszystkimi ewentualnościami.

Radosław Rubiński

Radosław Rubiński

Absolwent UAM. Kredyty hipoteczne nie mają dla niego tajemnic. Specjalizuje się w programie rządowym Mieszkanie dla Młodych. Prywatnie zapalony społecznik, uwielbia podróże, Europę Wschodnią, historię, literaturę i długie spacery z Ukochaną.

Więcej postów

  • dobromir

    Ja to wymyśliłem inaczej już trzy lata temu. Wziąłem kredyt hipoteczny w bph i kupiłem spore 3 pokojowe mieszkanie. Pracując w Anglii już nie muszę dopłacać do kredytu, bo sam się spłaca – wynajmuje indywidualnie studentom. A kaska z tego co by szło do banku to konsekwentnie na górkę. Potem może od razu spłacę dużą część i będzie już w PL lżej.

»

Facebook