1. Hipoteki.net
  2. >
  3. Aktualności
  4. >
  5. Tańsze kredyty przy wyższym wkładzie własnym?

Tańsze kredyty przy wyższym wkładzie własnym?

Wystaw ocenę

rodzina z kredytem hipotecznym pod dachem

Regulacje i rekomendacje prawne w Polsce podlegają ciągłym roszadom. Jeszcze do 2013 r. nie mówiło się nic o minimalnym wkładzie własnym przy zakupie nieruchomości finansując owe przedsięwzięcie kredytem hipotecznym. Na przestrzeni lat sytuacja ta znacząco się zmieniła, na co z pewnością istotny wpływ miała ilość niespłacanych kredytów i zwiększające się ryzyko danych umów kredytowych. Od 1 stycznia 2016 roku zgodnie z rekomendacją S wprowadzoną przez Komisję Nadzoru Finansowego minimalny wkład własny wynosić ma 15%, zastępując tym samym dotychczasowe 10%. Co istotne, owa różnica 5 punktów procentowych może być zabezpieczona w umowie w inny sposób (np. inną nieruchomością, czy też blokadą środków na rachunku).

Możliwe skutki zmian

Wyższy wkład własny będzie z pewnością sporą przeszkodą dla sporej części osób, które z minimalnym wkładem własnym pobierały kredyt hipoteczny na mieszkanie swoich marzeń. Jak łatwo się domyślić takie umowy były obarczone sporym ryzykiem, a tym samym koszty narzucane przez bank nie należały do najniższych. Wymóg posiadania większej gotówki na starcie sprawia też, że na inwestycję w zakup nowej nieruchomości będą decydować się przede wszystkim klienci wiarygodniejsi, którzy potrafili uzbierać samodzielnie wymaganą kwotę. Kredyty z większym wkładem własnym, wedle tej teorii powinny być bezpieczniejsze dla instytucji kredytodawczej, a tym samym wszelkie koszty i oprocentowanie kredytów powinny ulec zmianie na korzyść nas, kredytobiorców. Czy rzeczywiście banki zgodnie ze zdrowym rozsądkiem obniżą opłaty i sprawią, że kredyty będą tańsze dowiemy się w najbliższym czasie…

Podsumowanie

Wprowadzone rezolucje wymuszają na nas większą dyscyplinę finansową i nieraz dłuższe oczekiwanie na realizacje długo skrywanego marzenia w postaci własnego mieszkania. Co więcej zgodnie z rynkowymi spekulacjami taki status quo długo się nie utrzyma i KNF dążyć będzie by już w najbliższym czasie przygotowywać banki do wprowadzenia wymaganego 20% wkładu własnego, co jeszcze bardziej utrudni życie wielu potencjalnym kredytobiorcom. Dlatego też, jeśli myślisz o kupnie nieruchomości nie zwlekaj i już teraz sprawdź swoją zdolność kredytową w naszym teście zdolności kredytowej, a gdy przejdziesz go pozytywnie przekonaj się jak kształtować będą się raty kredytu, dzięki naszemu symulatorowi kredytowemu.

Mateusz Gwardecki

Mateusz Gwardecki

Absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Zwolennik biznesu odpowiedzialnego społecznie. Zainteresowany nowoczesną bankowością i znaczeniem pieniądza. W wolnych chwilach lubi czytać fantastykę naukową i przeszukiwać rynek idei.

Więcej postów

»

Facebook