1. Hipoteki.net
  2. >
  3. Aktualności
  4. >
  5. Tańsze kredyty przy wyższym wkładzie własnym?

Tańsze kredyty przy wyższym wkładzie własnym?

Tańsze kredyty przy wyższym wkładzie własnym?
Wystaw ocenę

rodzina z kredytem hipotecznym pod dachem
Tańsze kredyty przy wyższym wkładzie własnym?
Wystaw ocenę

Regulacje i rekomendacje prawne w Polsce podlegają ciągłym roszadom. Jeszcze do 2013 r. nie mówiło się nic o minimalnym wkładzie własnym przy zakupie nieruchomości finansując owe przedsięwzięcie kredytem hipotecznym. Na przestrzeni lat sytuacja ta znacząco się zmieniła, na co z pewnością istotny wpływ miała ilość niespłacanych kredytów i zwiększające się ryzyko danych umów kredytowych. Od 1 stycznia 2016 roku zgodnie z rekomendacją S wprowadzoną przez Komisję Nadzoru Finansowego minimalny wkład własny wynosić ma 15%, zastępując tym samym dotychczasowe 10%. Co istotne, owa różnica 5 punktów procentowych może być zabezpieczona w umowie w inny sposób (np. inną nieruchomością, czy też blokadą środków na rachunku).

Możliwe skutki zmian

Wyższy wkład własny będzie z pewnością sporą przeszkodą dla sporej części osób, które z minimalnym wkładem własnym pobierały kredyt hipoteczny na mieszkanie swoich marzeń. Jak łatwo się domyślić takie umowy były obarczone sporym ryzykiem, a tym samym koszty narzucane przez bank nie należały do najniższych. Wymóg posiadania większej gotówki na starcie sprawia też, że na inwestycję w zakup nowej nieruchomości będą decydować się przede wszystkim klienci wiarygodniejsi, którzy potrafili uzbierać samodzielnie wymaganą kwotę. Kredyty z większym wkładem własnym, wedle tej teorii powinny być bezpieczniejsze dla instytucji kredytodawczej, a tym samym wszelkie koszty i oprocentowanie kredytów powinny ulec zmianie na korzyść nas, kredytobiorców. Czy rzeczywiście banki zgodnie ze zdrowym rozsądkiem obniżą opłaty i sprawią, że kredyty będą tańsze dowiemy się w najbliższym czasie…

Podsumowanie

Wprowadzone rezolucje wymuszają na nas większą dyscyplinę finansową i nieraz dłuższe oczekiwanie na realizacje długo skrywanego marzenia w postaci własnego mieszkania. Co więcej zgodnie z rynkowymi spekulacjami taki status quo długo się nie utrzyma i KNF dążyć będzie by już w najbliższym czasie przygotowywać banki do wprowadzenia wymaganego 20% wkładu własnego, co jeszcze bardziej utrudni życie wielu potencjalnym kredytobiorcom. Dlatego też, jeśli myślisz o kupnie nieruchomości nie zwlekaj i już teraz sprawdź swoją zdolność kredytową w naszym teście zdolności kredytowej, a gdy przejdziesz go pozytywnie przekonaj się jak kształtować będą się raty kredytu, dzięki naszemu symulatorowi kredytowemu.

Elżbieta Kiljańska

Elżbieta Kiljańska

Studentka kierunku "Finanse i rachunkowość" na Wyższej Szkole Bankowej. Finansami interesuje się od małego, jej specjalnością są analizy produktów oraz sieci afiliacyjne. Prywatnie mama, interesuje się literaturą i kulturą iberoamerykańską.

Więcej postów

»

Facebook