1. Hipoteki.net
  2. >
  3. Wiedza
  4. >
  5. Poradniki ogólne
  6. >
  7. Jakiej wysokości warto mieć wkład własny?

Jakiej wysokości warto mieć wkład własny?

Jakiej wysokości warto mieć wkład własny?
Ocena: 5 (ilość ocen: 5)

Jakiś czas temu możliwe było proste zaciąganie kredytu hipotecznego bez wkładu własnego, teraz to jednak trudne do przeprowadzenia. Od stycznia 2017 banki, zgodnie z polskim prawem, wymagać będą 20% wkładu własnego. Istnieją sposoby, by legalnie ominąć wymagany wkład własny, jednak dla większości osób jest to nie do przeskoczenia.

Niski wkład własny – jakie są jego plusy i minusy?

Niski wkład własny to dla banku wbrew pozorom dość komfortowa sytuacja, gdyż w ten sposób zyskuje klienta na długie lata. Im wyższa kwota kredytu, tym wyższe przecież koszty kredytu, marża i prowizje dla banku. Dodatkowo przy niższym, niż wymagany przez rekomendację S, wkładzie własnym bank może wymagać od nas ubezpieczenia niższego wkładu własnego. Jest to jedno z droższych ubezpieczeń, jakie można spotkać przy produktach kredytowych. Bank w ten sposób wynagradza sobie ewentualne ryzyko. Do kosztów niskiego wkładu własnego niewątpliwie więc należą wysokie koszty.
A jakie są plusy? Środki, których nie przeznaczymy na wkład własny, wykorzystać możemy na remont, kupno wyposażenia lub opłacenia miejsca parkingowego. Uzbieranie kilkudziesięciu tysięcy złotych nie jest łatwe, więc posiadanie dodatkowej kwoty w chwili kupowania własnego mieszkania albo domu jest nieocenione.

Wyższy wkład własny – jakie są jego plusy i minusy?

W sytuacji, gdy dysponujemy wkładem własnym powyżej 30% wartości nieruchomości, możemy liczyć na nieco inne warunki od banku. Dla tej instytucji fakt, że udało nam się uzbierać kilkadziesiąt tysięcy złotych to sygnał, świadczący o naszej oszczędności i odpowiednich dochodach. Mając wyższy wkład własny możemy oczekiwać lepszego oprocentowania – bank mniej ryzykuje, pożyczając nam tylko część środków.
Im wyższy wkład własny, tym większa liczba dostępnych ofert od różnych banków. Bardzo niewiele instytucji oferuje kredyty poniżej wymaganych 20%, są jednak instytucje, które mają jeszcze bardziej wyśrubowane normy. Wyższy wkład własny przekłada się również na wyższą zdolność kredytową. Bank, przy tych samych parametrach kredytobiorcy, będzie skłonny pożyczyć wyższą kwotę osobie, która chce kredyt na np. na 60% niż przy pożyczce na 80%. W poszczególnych wypadkach różnica może wynosić 1/5 całej kwoty kredytu.

Warto policzyć różnice w wysokości kosztów kredytów za pomocą naszego kalkulatora kredytu hipotecznego – sprawdź sam, jaka kwota będzie dla Ciebie opłacalna.

Jaki wkład własny jest najlepszy?

Prawda jest prosta – im wyższy wkład własny, tym lepiej. Nie każdy jednak ma na to odpowiednie środki. Z oszczędności trzeba jeszcze ponieść inne wydatki: zakupić meble i sprzęt AGD. Nierzadko mieszkania z rynku wtórnego należy odświeżyć, jeśli nie zrobić duży remont. Podsumowując więc: wybierając wielkość wkładu własnego kierujmy się swoimi możliwościami.