1. Hipoteki.net
 2. >
 3. Wiedza
 4. >
 5. Poradniki o kredytach hipotecznych
 6. >
 7. Kredyt hipoteczny dla singla

Kredyt hipoteczny dla singla

Kredyt hipoteczny dla singla
Ocena: 5 (ilość ocen: 7)

Wśród kredytobiorców krąży przekonanie, że banki nieprzychylnie patrzą na osoby, które chcą wziąć zobowiązanie tylko na siebie. Czy ma ono uzasadnienie w rzeczywistości?

Kredytodawcy zwracają uwagę przede wszystkim na łączną zdolność kredytową swoich potencjalnych klientów. Dlatego właśnie nie do końca prawdą jest to, że kredyt hipoteczny dla singla jest trudniejszy do zdobycia. Wszystko bowiem zależy od indywidualnej sytuacji finansowej danej osoby.

Jak jest oceniany singiel – kredytobiorca?

Porównaj kredyty hipoteczne!
Banki stosują analizę, która ma dwa etapy. Pierwszy z nich polega na zebraniu informacji dotyczących zdolności kredytowej oraz ryzyka kredytowego, a następnie weryfikują pozyskany materiał. To znaczy, że kredytodawca sprawdza Wasze miesięczne dochody, ale również kwoty innych zobowiązań oraz historię kredytową. Oczywiście parze kredytobiorców łatwiej jest o wyższe zarobki. Należy również pamiętać o tym, że i suma wydatków jest wyższa niż osoby samotnej. Gdy w gospodarstwie domowym są jeszcze dzieci, to zdolność kredytowa znacznie spada.

Osoby, które chcą wziąć kredyt hipoteczny dla singli, są również oceniane pod względem prawdopodobieństwa, że nie spłacą kredytu na skutek utraty pracy. I tutaj choć intuicyjnie wydaje się, że to singiel ma gorzej – jak jedyny kredytobiorca spłaci źródło zarobku, to kto ma spłacać zobowiązanie? Statystyki bankowe zaświadczają jednak, że to osoby bez rodziny są bardziej elastyczne i łatwiej przystosowują się do zmian. Wiele jest czynników, które na to wpływają: możliwość dojazdów, mniej czasu poświęcanego na życie rodzinne. Z drugiej strony jest duże prawdopodobieństwo, że taka osoba będzie później w związku, co ułatwi jej spłacanie kredytu.

Kredytobiorca jest oceniany zatem pod trzema względami:

 • Przeszłości (terminowe płatności),
 • Teraźniejszości (bieżące dochody i zobowiązania),
 • Przyszłości (możliwe negatywne lub pozytywne zmiany).

Czy kredyt hipoteczny dla singla trudniej spłacić?

Jak już zostało zaznaczone wyżej: to że o kredyt hipoteczny wystąpią wspólnie dwie osoby nie oznacza, że automatycznie taki wniosek będzie milej widziany przez bank niż samotny kredytobiorca. Wiele czynników jest branych pod uwagę, podstawowym jest oczywiście stabilność zatrudnienia.

Wzięcie kredytu hipotecznego ze współkredytobiorcą, który ma negatywną przeszłość kredytową (zaległości w płatnościach), może skutkować odmową banku. Co więcej, jeśli u innego kredytodawcy również otrzymacie odmowę, to pogarsza się Wasza pozycja – BIK odnotowuje też odmowy udzielenia kredytów. Podobnym utrudnieniem może być dla Was współkredytobiorca kredytu bez stałego dochodu lub o niepewnym zatrudnieniu.

To, co czasem komplikuje sytuację w parze, czyli przykładowo to, że możemy zostać przez drugą osobę wprowadzeni w błąd, nie istnieje w przypadku singla. Raczej macie świadomość tego, ile wynoszą Wasze zarobki, czy mieliście w przeszłości jakieś problemy z płatnościami i tak dalej. Sami siebie raczej nie będziecie w stanie zaskoczyć w tym temacie.

Singiel, sposoby na podniesienie zdolności kredytowej

Jeśli jesteście singlami to swoją pozycję negocjacyjną z bankiem możecie poprawić poprzez:

 • Ubezpieczenie na życie z cesją na bank,
 • Znalezienie wiarygodnego poręczyciela (np rodzica).

Kalkulator zdolności kredytowej
Takie działanie może nie tylko poprawić ocenę banku, ale również zwiększyć kwotę dostępnego kredytu lub wydłużyć okres kredytowania. Podjęte kroki powinny zostać jednak skonsultowane z kredytodawcą. Nie wszystkie banki prowadzą taką samą politykę wobec klientów i warto wcześniej poznać zasady obowiązujące w danej instytucji.