1. Hipoteki.net
 2. >
 3. Wiedza
 4. >
 5. Poradniki o kredytach hipotecznych
 6. >
 7. Kredyt na budowę domu

Kredyt na budowę domu

Kredyt na budowę domu
Ocena: 5 (ilość ocen: 6)

budowa domu na kredyt hipotecznyW procesie budowania domu bardzo ważną kwestią jest finansowanie budowy. Bez względu na to, czy planujemy wynajęcie firmy, która postawi nam budynek od A do Z czy też planujemy budowę systemem gospodarczym, zapewnienie środków to najważniejsza kwestia. Z drugiej strony, wzięcie kredytu wiąże nas na długie lata z bankiem.

Co warto wiedzieć – zanim weźmiesz kredyt hipoteczny na budowę domu

W zależności od wybranego systemu budowy, warto zdecydować się na bank, który nie będzie wymagał zbyt wielkich formalności. Idealna oferta to taka, w której nie będziemy regularnie dostarczać faktur za zakupione materiały i wykonane usługi. Kolejną istotną kwestią jest oprocentowanie kredytu, które zdecyduje o tym, ile oferta docelowo nas będzie kosztować.

Kredyt hipoteczny na budowę domu

Z pomocą kredytu hipotecznego można wybudować dom wynajmując firmę budowlaną. Składając wniosek o kredyt hipoteczny, należy zaznaczyć, w jaki sposób należy poprowadzić inwestycje. W zależności od warunków umowy z bankiem będziemy musieli informować tą instytucję o wybranej firmie budowlanej lub prowadzonych pracach. Warto pamiętać, że jeśli bank nie zaliczy nam któregoś z etapów budowy – wypłata kredytu hipotecznego może zostać wstrzymana. Dlatego warto trzymać się kosztorysu i harmonogramu.

Kredyt na budowę domu systemem gospodarczym

System gospodarczy to specyficzny sposób budowania domu, polegający na tym, że poszczególne etapy zleca się mniejszym firmom lub wykonuje samodzielnie. Wzięcie kredytu hipotecznego na tego rodzaju inwestycję narzuca jednak pewne zobowiązania – należy dokładnie określić harmonogram i zakres prac. Bardzo ważną kwestią jest przestrzeganie tak rozrysowanego kosztorysu. W innym wypadku bank może nam wstrzymać wypłatę kredytu hipotecznego.

Kredyt na budowę siedliska

Działka siedliskowa to specyficzny rodzaj działki budowlanej. Budowa domu na takiej działce przeznaczona jest dla osób, które planują działalność rolną lub sadowniczą. Część banków posiada kredyty hipotecznego przeznaczone właśnie pod ten cel. Warto pamiętać, że budując siedlisko musimy liczyć się z tym, że na tym gruncie nie mogą stanąć budynki przemysłowe. Tu przeczytasz więcej o kredycie hipotecznym na siedlisko. O tym, jak duży kredyt hipoteczny otrzymasz dowiesz się, uzupełniając nasz kalkulator kredytu hipotecznego.

Wymagane dokumenty: kredyt hipoteczny na budowę domu

Wymagane dokumenty przez bank do kredytu hipoteczny na budowę domu:

 • akt notarialny potwierdzający prawo własności nieruchomości (działka),
 • odpis z księgi wieczystej nieruchomości (działka) – [ważność 30 dni] – w większości banków akceptowany jest wydruk elektroniczny,
 • decyzja o pozwoleniu na budowę z klauzulą ostateczności,
 • wypis oraz wyrys z ewidencji gruntów [ważność 3 – 6 miesięcy],
 • projekt budowlany (do wglądu),
 • kosztorys i harmonogram prac [ważność 30 dni] – wymagany oryginał,
 • dziennik budowy (pierwsza strona, a także wszystkie strony, na których widnieją wpisy w dzienniku),
 • umowy z wykonawcami (jeśli występują),
 • operat szacunkowy sporządzony przez rzeczoznawcę majątkowego.

Facebook