1. Hipoteki.net
  2. >
  3. Wiedza
  4. >
  5. Poradniki o refinansowaniu kredytu hipotecznego
  6. >
  7. Kredyt refinansowy – koszty

Kredyt refinansowy – koszty

Kredyt refinansowy – koszty
Ocena: 5 (ilość ocen: 7)

Przenoszenie kredytu ma na celu poniesienie mniejszych kosztów przy spłacaniu rat kredytowych. By sprawdzić, czy dana oferta kredytu refinansowego faktycznie okazuje się dla nas korzystna, zobaczmy, jakie koszty wiążą się z tego typu rozwiązaniem.

Kredyt refinansowy to, najprościej rzecz ujmując, kredyt przenoszony z jednego banku do drugiego, w celu obniżenia comiesięcznej raty zobowiązania. Dotyczy to najczęściej kredytów hipotecznych. Do jego zaciągnięcia banki zachęcają licznymi, promocyjnymi ofertami. Oprócz zwrócenia uwagi na to, które opłaty zostaną nam obniżone, warto przyjrzeć się tym kosztom, o których banki w ulotkach promocyjnych i reklamach nie wspominają. Wtedy łatwiej ocenimy faktyczną atrakcyjność danej oferty kredytu refinansowego.
Kalkulator refinansowania kredytu hipotecznego

Koszty standardowe kredytu

Kredyt refinansowy, jak każdy inny, składa się z marży i stopy procentowej WIBOR. Pierwszy element ma główne znaczenie dla wysokości naszej miesięcznej raty i wpływa na konkurencyjność oferty banku. Stopa procentowa WIBOR może ulegać zmianie wskutek wahań na rynkach finansowych. Należy tutaj zwrócić szczególną uwagę, co jaki czas jej zmiana wpływa na wysokość stopy procentowej w zaciągniętym kredycie – co 3 czy może co 6 miesięcy.

Duży wpływ na decyzję o refinansowaniu swojego długu ma to, czy jego wcześniejsza spłata, której dokona nowy bank, wiąże się z prowizją, oscylującą zazwyczaj w granicach 2-4% pozostałej kwoty kredytu, która została do spłaty. Opłata ta pobierana jest zazwyczaj w pierwszych kilku latach kredytowania.

Koszty uruchomienia nowego kredytu

Przy przenoszeniu kredytu musimy zdawać sobie sprawę, że jest to całkowicie nowe zobowiązanie i tak, jak bank zbada naszą zdolność kredytową, tak może nałożyć na ten kredyt prowizję. Chyba że w ramach promocji z niej zrezygnuje, co w przypadku kredytów refinansowych zdarza się akurat stosunkowo często. Z racji, że refinansowane są najczęściej długoletnie zobowiązania, a za takie uchodzi kredyt hipoteczny, to musimy do kosztów kredytowych doliczyć opłaty: za ponowny wpis do hipoteki i wycenę nieruchomości.

Poza tym, liczyć się należy z dodatkowymi ubezpieczeniami, które często wchodzą w grę przy ofertach promocyjnych a także ubezpieczeniem pomostowym, obowiązkowo opłacanym do momentu aktualizacji wpisu w księdze wieczystej. Kalkulator kredytu hipotecznego w naszym serwisie uwzględnia wszystkie najważniejsze koszty, dlatego bardzo szybko da Ci odpowiedzieć na pytanie jak koszty wpłyną na wielkość nowego kredytu.

Z czego może wynikać niższa rata?

Podobny wpływ na wysokość raty nowego kredytu może mieć też długość okresu kredytowania. Im on jest dłuższy, tym więcej odsetek naliczanych będzie przy zobowiązaniu, co spowoduje wyższe całkowite koszty kredytu. Poskutkuje także niższą ratą, ale zwracając uwagę na długość trwania akcji kredytowej, będziemy wiedzieli z czego ona wynika.
Kalkulator refinansowania kredytu hipotecznego

Przeniesiony kredyt z mniejszą ratą, lecz dłuższym okresem spłaty, może pomóc osobom znajdującym się w złej sytuacji finansowej, dzięki czemu łatwiej zniosą one kłopoty finansowe w danej chwili i będą mogły terminowo spłacać swój kredyt. Gdy jednak do przenoszenia kredytu nie motywuje spadek dochodów, zwrócenie uwagi na wszystkie możliwe koszty umożliwi wybór oferty, która rzeczywiście przyczyni się do oszczędności, wynikających z zamiany gorzej oprocentowanego kredytu na uwzględniającą aktualne zmiany na rynkach finansowych opcję kredytu refinansowego.

Facebook