1. Hipoteki.net
  2. >
  3. Wiedza
  4. >
  5. Poradniki o kredytach hipotecznych
  6. >
  7. Prowizja kredytu hipotecznego

Prowizja kredytu hipotecznego

Prowizja kredytu hipotecznego
Ocena: 5 (ilość ocen: 9)

Analizując koszty danej oferty należy najpierw znać odpowiedź na pytanie: co to jest prowizja kredytu? Jak jej wysokość wpływa na całokształt opłat za udzielenie kredytu? Czy wysoka prowizja jest korzystniejsza przy niskiej marży? I czym różni się ta pierwsza od ostatniej? A więc po kolei.

Co to jest prowizja kredytu?

Udzielając kredytu bank pobiera od nas jednorazową opłatę – jest nią właśnie prowizja. Jej wysokość ustalana jest jako procent od pożyczonej kwoty. Najczęściej prowizje utrzymują się na poziomie od 1% do 5%, niektóre banki oferujące kredyt hipoteczny jednak w ramach promocji rezygnują z tej opłaty. Wtedy jednak pojawiają się dodatkowe zabezpieczenie – konieczność wykupienia polisy lub całego pakietu ubezpieczeniowego od banku, który po podliczeniu kosztować więcej niż sama prowizja. Należy więc uważać na oferty banków z zerową prowizją. Banki odciągają prowizję w formie jednorazowej opłaty lub kredytują ją, doliczając do comiesięcznych rat.

Jak obliczać prowizję kredytu hipotecznego?

Prowizja obliczana jest od kwoty pożyczki. Jeśli więc bierzemy kredyt na 100 000 złotych, a prowizja wynosi 1%, to zapłacimy bankowi 1 000 złotych prowizji.

Jak prowizja wpływa na wysokość opłat za udzielenie kredytu?

Z większości opłat, jakie trzeba ponieść, prowizja jako jedna z nielicznych ma charakter jednorazowy. Jej wpływ jest stosunkowo niski na kwotę, jaką oddamy ostatecznie bankowi. Dużo większe znaczenie ma w tym przypadku marża kredytu, ale o tym w następnym punkcie. Jeśli chcesz sprawdzić dokładnie, ile będzie kosztować dany kredyt, zobacz nasz ranking kredytów hipotecznych i znajdź najkorzystniejsze oferty.

Marża kredytu hipotecznego a prowizja

W przeciwieństwie do prowizji, marża nie jest opłatą jednorazową. Stanowi składową rocznego oprocentowania kredytu. Marża banku jest w nim elementem stałym, podczas gdy reszta zależy od wskaźnika WIBOR, określanego na podstawie stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej. Mając do wyboru kredyt z wysoką prowizją, ale niską marżą lub na odwrót, należy wziąć pod uwagę jeden aspekt: czy planujemy spłacić kredyt wcześniej? Jeśli tak – lepiej wybrać zerową prowizję z wyższą marżą. Jeśli jednak będziemy spłacać kredyt regularnie przez kilkanaście lat, bardziej opłacalna jest jednorazowa, wyższa opłata niż stałe podwyższenie rat kredytu. Warto jednak każdą ofertę przeanalizować samodzielnie, pomocny w tym będzie nasz kalkulator kredytu hipotecznego, który pokaże Ci dokładną symulację spłaty rok po roku.