1. Hipoteki.net
  2. >
  3. Aktualności
  4. >
  5. Większość Polaków słyszała o Mieszkanie+

Większość Polaków słyszała o Mieszkanie+

Większość Polaków słyszała o Mieszkanie+
Wystaw ocenę

Program „Mieszkanie Plus” oznacza spełnienie kolejnej z obietnic wyborczych Prawa i Sprawiedliwości. Czy Polacy w ogóle słyszeli o tym programie i co o nim sądzą?

Niespełna miesiąc minął od przedstawienia podstawowych założeń rządowego programu rozwoju taniego budownictwa, którym możesz się przyjrzeć w naszym niezależnym serwisie tutaj. Określany przez premier kompleksowym rozwiązaniem problemów mieszkaniowych Polaków program zakłada m. in. budowanie mieszkań na gruntach Skarbu Państwa, dzięki czemu cena wynajmu takiego mieszkania wahać się będzie w granicach 10-20 zł za metr kwadratowy. Takie rozwiązanie może przynieść partii sporo orędowników, jednak jak faktycznie jest słyszany i przyjmowany program rządu?

Parę pytań o program zadał Polakom TNS Polska. Z jego badań wynika, że o programie słyszało już 55% ankietowanych. To dobry wynik, biorąc pod uwagę, że badanie było przeprowadzane zaraz po ogłoszeniu założeń nowego programu mieszkaniowego. Komunikaty rządu w sprawie programu docierały najskuteczniej do osób w wieku 30-39 lat (61% pytanych), z wyższym wykształceniem (69%), zainteresowanych polityką (65%). 68% badanych, którzy słyszeli o „Mieszkanie Plus” posiada dzieci do 18. roku życia.

Więcej pytanych Polaków uważa, że program przyczyni się do rozwiązania problemów mieszkaniowych (50%). 37% badanych uważa, że program obciąży polską gospodarkę. Co czwarty ankietowany uważa, że program pogłębi podziały między ludźmi. Bardzo optymistycznie do nowej rządowej propozycji jest nastawionych 43% respondentów – sądzą oni, że program przyczyni się wręcz do rozwiązania problemów mieszkaniowych. Zobacz jak na zapowiedź programu zareagował rynek: https://hipoteki.net/mieszkanieplus/tanie-budownictwo-w-ramach-mieszkanie-plus-kontra-deweloperzy/.

Jednym z najważniejszych wniosków z badania jest jednak odsetek ludzi bez opinii na temat tego, czy program okaże się sukcesem czy porażką. Jest ich prawie tyle, co orędowników programu: 37% do 39% entuzjastów programu. Prawie co czwarta osoba uważa, że program PiS-u nie powiedzie się.

Istnieje zatem jeszcze dość spora część społeczeństwa, którą partia rządząca może przekonać do swojego pomysłu. Tym bardziej, że osoby, które słyszały o programie częściej oceniają go pozytywnie od osób, które nie poznały jeszcze mieszkaniowej propozycji rządu. Żeby tak się stało musi on trafić do nich z ciekawie zwizualizowanym komunikatem o tanich mieszkaniach mogących powstać już w 2019 r., który potrafiłby oderwać Polaków od piłkarskich emocji związanych z mistrzostwami Europy czy uciech zbliżającego się wakacyjnego urlopu.

Ważnym wnioskiem płynącym z badania była pozytywna ocena programu przez osoby mogące być bezpośrednio nim zainteresowanymi, czyli osoby oceniające swoją sytuację materialną jako średnią i legitymującymi się zasadniczym wykształceniem zawodowym. To właśnie do nich ekipa Beaty Szydło będzie w najbliższym czasie najprawdopodobniej adresować komunikaty o swoim kolejnym sztandarowym projekcie.

»